Strona: Minister nauki i szkolnictwa wyższego docenił naukowca z WBIŚiA / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

Minister nauki i szkolnictwa wyższego docenił naukowca z WBIŚiA

2016-12-16

Minister nauki i szkolnictwa wyższego przeznaczył blisko 32 mln zł na stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców. Wśród nich jest dr inż. Agata Skwarczyńska z Politechniki Rzeszowskiej.

Minister nagradza w ten sposób naukowców, którzy nie ukończyli 35. roku życia, prowadzą badania wysokiej jakości i posiadają bogaty dorobek naukowy w skali międzynarodowej. W XI edycji konkursu stypendia otrzymało 168 osób. W tym gronie znalazła się dr inż. Agata Skwarczyńska. Stypendystka pracuje w Zakładzie Oczyszczania i Ochrony Wód na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej. – Oceniano m.in. mój dorobek naukowy, poziom prowadzonych badań, nagrody i udział w projektach międzynarodowych. O to stypendium starałam się trzykrotnie i, jak się okazało, do trzech razy sztuka. Wreszcie udało się – skomentowała laureatka z Politechniki Rzeszowskiej. Wśród osiągnięć pani doktor na uwagę zasługują m.in.: srebrny medal na Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lépine”, złoty medal za wynalazek prezentowany na The World Exhibition on Inventors Research and New Technologies oraz Nagroda im. prof. H. Struszczyka za oryginalne osiągnięcia w badaniach w dziedzinie chityny i jej pochodnych. Obecnie dr inż. Agata Skwarczyńska przebywa w USA na stypendium naukowo-badawczym Fundacji Kościuszkowskiej.

W tym roku ministerstwo rozpatrzyło ponad 1000 wniosków młodych naukowców. Stypendium jest wypłacane przez 3 lata. Aby je otrzymywać, naukowcy muszą prowadzić pracę na uczelni przez cały okres finansowania. Od 2006 roku takie wyróżnienie otrzymało ponad 900 pracowników naukowych. Jeśli chodzi o naukowców z Politechniki Rzeszowskiej, stypendia ministra nauki i szkolnictwa wyższego pobierali dr hab. inż. Tomasz Ruman, prof. PRz z Wydziału Chemicznego i dr hab. Bartłomiej Wierzba, prof. PRz z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa.

KH

Licznik odwiedzin: 6742Unikalne odsłony z okresu 2022.03.29 - 2024.03.29