Strona: Wystawa prac magisterskich studentów kierunku architektura w Podziemnej Trasie Turystycznej / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

2017-07-11

W miniony piątek, 7-go lipca 2017 r. w Podziemnej Trasie Turystycznej w Rzeszowie, odbył się wernisaż prac dyplomowych magisterskich przygotowanych przez studentów kierunku architektura na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej. Wystawa, na której zaprezentowanych zostało jedenaście projektów indywidualnych, zorganizowana została przez studentów, pod kierunkiem  prof. PRz Marka Gosztyły kierownika  Katedry Konserwacji Zabytków.

Większość wystawionych prac związana była z obszarami Rzeszowa, m. in.: adaptacja zespołu poindustrialnego na Centrum Sztuki Wizualnej przy ul. Jana Kochanowskiego, rewitalizacja wnętrza urbanistycznego przy ul. Okrzei, projekt Centrum Promocji Podkarpacia przy ul. Moniuszki, projekt terenów rekreacji w strukturze funkcjonalno - przestrzennej Rzeszowa, centrum biznesowe na skrzyżowaniu ul. Targowej, Sobieskiego i Gałęzowskiego oraz projekt zabudowy mieszkaniowej w tej samej lokalizacji.

Niektórzy podjęli się tematów związanych z innymi miejscowościami, zlokalizowanych niejednokrotnie w rodzinnych stronach autorów. Były to: rewitalizacja terenu przy dawnej Cukrowni „Klemensów” w Szczebrzeszynie, projekt adaptacji gazometrów warszawskiej gazowni na Woli w Warszawie, dziedziniec sztuki na zamku w Przemyślu, projekt winiarni w Jaśliskach, czy też projekt ośrodka rekreacyjnego w Polańczyku nad Jeziorem Solińskim.

Swoje projekty zaprezentowali podopieczni prof. Marka Gosztyły: Aleksandra Blok, Sylwia Chmiel, Martyna Czeluśniak, Martyna Kaszyk, Rafał Lichołai oraz Katarzyna Pietruszka; Sylwia Nowak pisząca pracę dyplomową pod kierunkiem dra Tomasza Tomaszka, a także dyplomanci prof. Dominiki Kuśnierz – Krupy: Jolanta Czapiga, Izabela Kulczycka – Krupa, Paulina Obara i Magdalena Wazio.

Na wystawie gościli m.in. Prodziekan ds. Nauki i Rozwoju WBIŚiA - prof. PRz Bartosz Miller, arch. Adam Sapeta z Narodowego Instytutu Dziedzictwa (Oddział Rzeszów), dyrektor Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa - mgr inż. arch. Anna Raińczuk, kierownik Podziemnej Trasy Turystycznej - Janusz Dźwierzyński, zastępca dyrektora Wydziału Architektury z Urzędu Miasta Rzeszowa - Ewa Kopycińska, Karolina Chomiczewska z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, dziennikarze Telewizji Rzeszów i Gazety Wyborczej oraz rodziny absolwentów.

Zapraszamy do oglądania wystawy w Podziemnej Trasie Turystycznej, do 21 lipca 2017 r., w godzinach 10-18.

Ewa Jaracz

Licznik odwiedzin: 6791Unikalne odsłony z okresu 2022.04.19 - 2024.04.19