Strona: XVIII Międzynarodowa Konferencja Rzeszów – Lwów – Koszyce / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

XVIII Międzynarodowa Konferencja Rzeszów – Lwów – Koszyce

baner01confer2022.jpg

Konferencja organizowana jest w roku 2022, który został ustanowiony
Rokiem Ignacego Łukasiewicza

Równocześnie w 2022 roku Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej obchodzi jubileusz 55-lecie swojego funkcjonowania

Ignacy Łukasiewicz - patron Politechniki Rzeszowskiej od 1 października 1974 roku - to pochodzący z Podkarpacia, farmaceuta, wynalazca i przedsiębiorca, jest powszechnie znanym i szanowanym pionierem przemysłu naftowego.

W 1852 roku w procesie destylacji ropy naftowej wydzielił naftę, a w 1853 roku skonstruował lampę naftową. W 1854 roku została uruchomiona w Bóbrce na podkarpackiej ziemi, pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej i od tego czasu to miejsce ściśle związane jest z historią ropy naftowej.

Na terenie najstarszej na świecie, nadal działającej kopalni ropy naftowej znajduje się obecnie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza - Pomnik Historii. W Muzeum, które zajmuje obszar 20 hektarów zachowały się dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Franek” i „Janina”.

W 2022 roku przypada 200 rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza, a także 140 rocznica jego śmierci.

W Konferencji przedstawiane będą osiągnięcia
naukowe, techniczne, projektowe w obszarach
budownictwa, inżynierii środowiska i architektury
w postaci wygłaszanych wystąpień
w poszczególnych sesjach tematycznych,
a także w postaci prezentacji posterowych

At the Conference scientific, technical, design achievements will be presented in the areas of civil engineering, environmental engineering and architecture in the form of conference speeches in particular thematic sessions and also in the form of poster presentations

Konferencja obejmuje równocześnie zagadnienia przedstawiane podczas konferencji solińskich.

Website of the Conference

Conference is organized by:

Faculty of Civil and Environmental Engineering and Architecture
Rzeszow University of Technology