Strona: 6. edycja Latającego Uniwersytetu Drogowego w Bezmiechowej / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

6. edycja Latającego Uniwersytetu Drogowego w Bezmiechowej

2023-10-26
, red.  dr inż. Lesław Bichajło - Katedra Dróg i Mostów PRz
Uczestnicy 6. edycji Latające Uniwersytetu Drogowego w Bezmiechowej

W dniach 15-17 października w Ośrodku Szybowcowym Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej, odbyły się warsztaty 6. edycji Latającego Uniwersytetu Drogowego.

Uczestnicy warsztatów

Ponad pięćdziesięcioosobowa grupa studentów i pracowników naukowych z Politechniki Rzeszowskiej, Gdańskiej, Białostockiej, Lubelskiej, Krakowskiej i Śląskiej oraz ORLEN Asfalt wymieniała się wiedzą w czasie warsztatów drogowych, pracując w 7 mieszanych zespołach tematycznych.

Organizatorzy

Latający Uniwersytet Drogowy powstał z inicjatywy Politechniki Lubelskiej i Białostockiej oraz ORLEN Asfalt. Systematycznie do inicjatywy dołączają kolejne uczelnie, organizując kolejne edycje.

Tegoroczną edycję zorganizował zespół Katedry Dróg i Mostów Politechniki Rzeszowskiej wraz ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Komunikacji RP, Oddział w Rzeszowie oraz ORLEN Asfalt.

Tematyka 6. edycji Latającego Uniwersytetu Drogowego

Tematyka tegorocznych warsztatów była zorientowana na technologię i diagnostykę dróg, a w szczególności na właściwości asfaltów drogowych i mieszanek mineralno-asfaltowych, wpływ nowoczesnych technologii na trwałość i jakość nawierzchni i podłoża, możliwości współczesnej techniki w diagnostyce inżynierskich obiektów infrastruktury drogowej.

Opis warsztatów

W tej lokalizacji nie mogło zabraknąć wątków lotniczych - gospodarze Ośrodka przygotowali dla nas dużą porcję wiedzy o szybownictwie - historii, zasadach lotu, konstrukcji szybowców, nawigacji i wyposażeniu kabiny szybowca, umożliwiając zapoznanie się z tymi niesamowitymi maszynami w hangarze.

Ostatnim etapem warsztatów było zapoznanie uczestników z "Karpatką" - maszyną TBM, w miejscu budowy tunelu w ciągu drogi S-19 w Babicy. Maszyna jest już zmontowana, a parametry jej pracy i ogrom zagadnień technicznych i logistycznych oraz bezpieczeństwa pracy i konstrukcji przybliżył kierownik budowy - mgr inż. Artur Salachna, Mostostal Warszawa S.A.

Komitet organizacyjny

Komitet organizacyjny tworzyli:

Ogromną pracę w przygotowanie i przebieg warsztatów włożyli studenci studiów II stopnia na specjalności Budowa i utrzymanie dróg.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg warsztatów, twórczą i partnerską współpracę, która oprócz wiedzy, zaowocowała świetną atmosferą spotkania.

Licznik odwiedzin: 6811Unikalne odsłony z okresu 2022.04.27 - 2024.04.27