Strona: Zaproszenie na konferencję Redefining Cities in View of Climatic Changes 2023 / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

Zaproszenie na konferencję Redefining Cities in View of Climatic Changes 2023

2023-11-04
Konferencja Redefining Cities in View of Climatic Changes 2023 - plakat

Komitet Organizacyjny oraz Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają do udziału w drugiej międzynarodowej konferencji Redefining Cities in View of Climatic Changes, która odbędzie się w Warszawie w dniach 7-8 grudnia 2023.

Konferencja organizowana jest przez Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej a finansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu Doskonała Nauka.

O konferencji

• Zanieczyszczenie powietrza i wód,
  • wzrost ilości odpadów,
  • ekstremalne zjawiska pogodowe,
  • ograniczone zasoby,
  • postępujące zmiany klimatu

to zjawiska, które w znacznym stopniu są konsekwencją tego, jak kształtujemy nasze środowisko zbudowane. Powinny zatem determinować pracę architektów oraz naukowców z architekturą związanych. Poszukiwanie najlepszych rozwiązań kształtowania środowiska zbudowanego jest głównym tematem konferencji, która poszukiwać będzie odpowiedzi na pytanie:

Jak w obliczu zmian klimatycznych kształtować strukturę funkcjonalno-przestrzenną miasta, jego przestrzenie publiczne, system przyrodniczy, budynki oraz infrastrukturę wykorzystując tradycję oraz współczesne technologie?

Konferencja koncentruje się na:

• problematyce zrównoważonego rozwoju (11 cel Zrównoważonego Rozwoju ONZ – Zrównoważone Miasta i Społeczności),
  • odpowiedzialnych klimatycznie aspektach urbanistycznego i architektonicznego kształtowania miasta,
  • adaptacji do następstw zmian klimatycznych,
  • mitygacji tych zmian,
  • problematyce retencji wody,
  • przewietrzania oraz jakości powietrza,
  • wykorzystania odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnych materiałów,
  • a także na wielu innych zagadnieniach pokrewnych.

Konferencja umożliwi dyskusję, współpracę i wymianę doświadczeń naukowców z różnych ośrodków, reprezentujących różne dyscypliny i zainteresowania badawcze:

• architekturę i urbanistykę,
  • inżynierię lądową,
  • ochronę środowiska,
  • inżynierię sanitarną i instalacje,
  • architekturę krajobrazu
  • i inne.

Nieuniknionym w 2023 roku jest poszerzenie tematyki (w stosunku do tej z 2019 roku) o zagadnienia, które przez ostatnie 3 lata stały się kolejnymi determinantami projektowymi:

• kwestia kształtowania środowiska naszego życia w dobie pandemii,
  • zagrożenie nagłym i niespodziewanym odcięciem od konwencjonalnych źródeł energii,
  • kryzysy uchodźcze.

Wszystkie one mniej lub bardziej bezpośrednio związane są lub powinny być analizowane wspólnie z zagadnieniami klimatycznymi. Dodatkowo,organizatorzy konferencji chcieliby podkreślić znaczenie postulatu miasta inkluzywnego.

Sesje tematyczne

Przewidywane są sesje tematyczne z udziałem zaproszonych gości. Zagadnienia, które zostaną poruszone w trakcie konferencji:

• Miasto i zmiany klimatu – wybrane zagadnienia
  • Zrównoważone środowisko zamieszkania w obliczu zmian klimatu w mieście,
  • Jak minimalizować wbudowany ślad węglowy budynku - materiały i technologie,
  • Projektowanie zrównoważonych obiektów jako proces interdyscyplinarny,
  • Zielona i błękitna infrastruktura jako narzędzie adaptacji do zmian klimatycznych,
  • Innowacje w projektowaniu proklimatycznym - materiały i technologie,
  • Rewitalizacje, modernizacje, przebudowy, rozbudowy, remonty - wykorzystanie zasobów istniejących jako podstawa zrównoważonego kształtowania i funkcjonowania środowiska zbudowanego,
  • Budownictwo naturalne,
  • Kryteria oceny architektury zrównoważonej (m.in. przepisy, standardy, systemy certyfikacji, europejska taksonomia),
  • Inkluzywne środowisko zbudowane (kwestie społeczne, partycypacja, dostępność),
  • Edukacja na rzecz zrównoważonej architektury

Językiem konferencji jest język angielski.

Organizatorzy zapraszają również bardzo serdecznie do udziału bez wystąpienia i posteru.

Termin zgłoszeń

Organizatorzy proszą o zgłaszanie propozycji wystąpień oraz posterów do dnia 15.11.2023. Proponowane wystąpienia zostaną przeanalizowane przez Komitet Naukowy i do dnia 20.11 zgłaszający otrzymają informacje o akceptacji wystąpienia.

Wszelkie pytania należy kierować na adres mailowy: anna.tofiluk@pw.edu.pl

Formularz rejestracyjny

Organizatorzy proszą o rejestrację w formularzu:  https://forms.office.com/e/DFLwNFzddj

Opłata konferencyjna wynosi: 400 zł; dla doktorantów 200zł.

Organizatorzy proszą o przelewy na konto:

PKO SA V O/Warszawa

(PL) 22 1240 6175 1111 0011 2207 3581

W tytule przelewu należy wpisać imię i nazwisko oraz nazwę uczelni.

Szczegółowe informacje

Szczegółowe informacje dotyczące konferencji Redefining Cities in View of Climatic Changes są dostępne na stronie internetowej konferencji pod linkiem: https://www.arch.pw.edu.pl/Nauka/Konferencje/Redefining-Cities-in-View-of-Climatic-Changes-2023

Licznik odwiedzin: 6811Unikalne odsłony z okresu 2022.04.27 - 2024.04.27