Strona: Zaproszenie na wykład Profesora Fabiano Lemes de Oliveira / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

Zaproszenie na wykład Profesora Fabiano Lemes de Oliveira

2023-10-24
, red.  dr inż. arch. Monika Szopińska-Mularz
Profesor Fabiano Lemes de Oliveira

Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury, Zakład Projektowania Architektonicznego i Grafiki Inżynierskiej i dr inż. arch. Monika Szopińska-Mularz zapraszają na wykład Profesora Fabiano Lemes de Oliveira, profesora urbanistyki na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Mediolańskiej.

Tematyka wykładu

Wykład będzie obejmował tematykę projektowania zielonej infrastruktury w miastach i rozwiązań inspirowanych naturą w przestrzeni zurbanizowanej. Przedstawione zostaną kluczowe definicje, teorie i studia przypadków wdrożenia rozwiązań inspirowanych naturą w miastach, a także przykłady prac studenckich wykonanych w ramach kursów projektowania urbanistycznego i projektowania krajobrazu na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Mediolańskiej.

Dorobek naukowy prof. Lemes de Oliveria

Profesor Lemes dołączył do Politecnico di Milano w 2019 roku po ponad 10 latach pracy na Uniwersytecie w Portsmouth w Wielkiej Brytanii. Jego badania sytuują się na pograniczu planowania urbanistycznego i środowiskowego, ze szczególnym uwzględnieniem relacji między miastem a naturą oraz roli, jaką odgrywają systemy terenów zielonych oraz modele planowania miejskiego i regionalnego. Jego ostatnie obszary badawcze obejmują zieloną urbanistykę, historię urbanistyki, rozwiązania oparte na przyrodzie, teorię i praktykę projektowania urbanistycznego, zrównoważony rozwój miast, modele planowania mające na celu zrównoważenie urbanizacji z naturą – szczególnie w odniesieniu do idei zielonych klinów i zielonej infrastruktury.

Publikacje prof. Lemes de Oliveira

Profesor Fabiano Lemes de Oliveira jest autorem książki Green Wedge Urbanism: History, Theory and Contemporary Practice, wydanej przez Bloomsbury (Londyn/Nowy Jork) oraz współredaktorem książki Planning Cities with Nature: Theories, Strategies and Methods, wydanej przez Springer (Amsterdam).

Profesor Lemes był głównym badaczem w projekcie programu Newton Fund pod tytułem "Re-naturing Cities" oraz w projekcie Global Challenges Research Fund "The Environment-Culture-Technology Nexus: Envisioning Future Green Cities".

Profesor Lemes uczy urbanistyki studentów studiów licencjackich oraz projektowania urbanistycznego i projektowania krajobrazu studentów studiów magisterskich.

Termin i miejsce wykładu

Wykład odbędzie się 30 października 2023 o godzinie 12.15 w budynku V, sali V16.

Pytania prosimy kierować do organizatorki wykładu dr inż. arch. Moniki Szopińskiej-Mularz.

Licznik odwiedzin: 6812Unikalne odsłony z okresu 2022.04.27 - 2024.04.27