Strona: Badania w Wydziałowym Laboratorium Badań Konstrukcji WBIŚiA / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

Badania w Wydziałowym Laboratorium Badań Konstrukcji WBIŚiA

2021-05-19
, red.  dr hab. inż. Lidia Buda-Ozóg, prof. PRz
Strop przed pierwszy dniem badawczym - badania zlecone na podstawie umowy zawartej pomiędzy Katedrą Konstrukcji Budowlanych Politechniki Rzeszowskiej i firmą CELSA Huta Ostrowiec

Badania w Wydziałowym Laboratorium Badań Konstrukcji Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury realizowane z firmą CELSA Huta Ostrowiec

Obecnie w Wydziałowym Laboratorium Badań Konstrukcji Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury prowadzone są badania zlecone na podstawie umowy zawartej pomiędzy Katedrą Konstrukcji Budowlanych Politechniki Rzeszowskiej i firmą CELSA Huta Ostrowiec, w ramach projektu POIR.01.02.00-00-0223-17.

Cel badań

Prowadzone badania mają na celu określenie wpływu prętów zbrojeniowych wykonanych ze stali B600B na rozwój katastrofy postępującej wywołanej usunięciem podpory krawędziowej w stropie słupowo-płytowym.

Przedmiot i opis badań oraz wykorzystywane techniki

Przedmiotem badań jest strop żelbetowy grubości 8 cm, o wymiarach 9,6m x9,6 m, oparty na 25 słupach. Badania zostały podzielone na trzy etapy, niezbędne do przebudowy systemu obciążania dla każdego etapu. W sumie podczas badań usunięte zostaną cztery słupy: trzy krawędziowe oraz jeden wewnętrzny. Usuniecie słupów poprzedzone jest symulacją (za pomocą obciążników betonowych), możliwych do wystąpienia w rzeczywistym stropie obciążeń stałych i zmiennych. Następnie w miejscu usuwanego słupa realizowane jest dodatkowe obciążenie skupione, odwzorowujące przepływ sił w obiekcie wielokondygnacyjnym, po awarii jednej z podpór. Podczas prowadzonych badań do pomiarów odkształceń betonu i stali wykorzystywane są najnowsze techniki pomiarowe tj. tensometry światłowodowe oraz system optyczny do trójwymiarowego pomiaru odkształceń ARAMIS.

strop przed pierwszym dniem badawczym

Fot.1. Strop przed pierwszym dniem badawczym.

strop w trakcie obciążania po usunięciu słupa

Fot. 2.Strop w trakcie obciążania, po usunięciu słupa.

Licznik odwiedzin: 6804Unikalne odsłony z okresu 2022.04.26 - 2024.04.26