Badania w Wydziałowym Laboratorium Badań Konstrukcji Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury realizowane z firmą CELSA Huta Ostrowiec
Obecnie w Wydziałowym Laboratorium Badań Konstrukcji Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury prowadzone są badania zlecone na podstawie umowy zawartej pomiędzy Katedrą Konstrukcji Budowlanych Politechniki Rzeszowskiej i firmą CELSA Huta Ostrowiec, w ramach projektu POIR.01.02.00-00-0223-17.
Cel badań
Prowadzone badania mają na celu określenie wpływu prętów zbrojeniowych wykonanych ze stali B600B na rozwój katastrofy postępującej wywołanej usunięciem podpory krawędziowej w stropie słupowo-płytowym.
Przedmiot i opis badań oraz wykorzystywane techniki
Przedmiotem badań jest strop żelbetowy grubości 8 cm, o wymiarach 9,6m x9,6 m, oparty na 25 słupach. Badania zostały podzielone na trzy etapy, niezbędne do przebudowy systemu obciążania dla każdego etapu. W sumie podczas badań usunięte zostaną cztery słupy: trzy krawędziowe oraz jeden wewnętrzny. Usuniecie słupów poprzedzone jest symulacją (za pomocą obciążników betonowych), możliwych do wystąpienia w rzeczywistym stropie obciążeń stałych i zmiennych. Następnie w miejscu usuwanego słupa realizowane jest dodatkowe obciążenie skupione, odwzorowujące przepływ sił w obiekcie wielokondygnacyjnym, po awarii jednej z podpór. Podczas prowadzonych badań do pomiarów odkształceń betonu i stali wykorzystywane są najnowsze techniki pomiarowe tj. tensometry światłowodowe oraz system optyczny do trójwymiarowego pomiaru odkształceń ARAMIS.
Fot.1. Strop przed pierwszym dniem badawczym.
Fot. 2.Strop w trakcie obciążania, po usunięciu słupa.