Strona: Bliskie spotkania z chemią / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

Bliskie spotkania z chemią

2019-02-19

12 lutego 2019 roku w auli Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie-Mościcach już po raz piąty odbyło się Seminarium "Bliskie spotkania  z chemią".  Jest to cykliczna sesja popularnonaukowa dla  uczniów klas chemicznych, techników analityków i technologów, by poznawać świat chemii i wpływ zjawisk  chemicznych na życie codzienne. Partnerami seminarium byli Grupa Azoty S.A.,  Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego,  Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie oraz Politechnika Rzeszowska. Prelegentami seminarium byli pracownicy naukowi uczelni wyższych, przedstawiciele Grupy Azoty oraz członkowie Szkolnego Koła Młodych Chemików z ZST. Zaproszenie na sesję przyjęło wielu szanownych gości, m.in. Pani Renata Łabędź – Prezes Naczelnej Organizacji Technicznej oddział w Tarnowie oraz delegaci Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego.
        Przedstawicielem naszej uczelni był dr inż. Adam Masłoń (Zakład Inżynierii i Chemii Środowiska), który przedstawił referat pt. "Oczyszczalnia ścieków źródłem energii i surowców". W ramach wykładu uczniowie mogli zapoznać się z tematyką wykorzystania procesów chemicznych w oczyszczaniu ścieków, jak również poznali możliwości produkcji wodoru, biodiesla, gliceryny, struwitu (nawóz fosforowy) ze ścieków.
        Pozostałe referaty dotyczyły inżynierii materiałowej, tworzyw sztucznych i chemii analitycznej. Prof. dr hab. inż. Maria Borczuch – Łączka z PWSZ w Tarnowie zaprezentowała referat pt. "Świat materiałów", mgr Jadwiga Kania- Habel (Grupa Azoty SA) referat pt. "Wokół tworzyw sztucznych". Dr inż. Sebastian Bielecki z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie  w swoim wystąpieniu pt. "Wynalazek Benedictusa – kiedy inżynieria spotyka się
z chemią" przedstawił historię bezpiecznego szkła. Dr inż. Marek Chyc (PWSZ w Tarnowie, Grupa Azoty SA, nauczyciel ZST) w referacie "Metody pomiarowe kiedyś a dzisiaj" w syntetyczny sposób omówił ewolucję metod pomiarowych stosowanych w chemii. Seminarium zakończyły pokazy chemiczne „Kolorowy świat chemii” przygotowane przez uczniów z klas chemicznych - technik analityk i technik technologii chemicznej.

Warto w tym miejscu nadmienić, że w 2017 roku została podpisana umowa patronacka Politechniki Rzeszowskiej i Wydziału Budownictwa  Inżynierii Środowiska i Architektury nad klasą o profilu technik analityk. Uczniowie z ZST w Tarnowie – Mościcach dzięki temu uzyskali  m. in. możliwość wzięcia udziału w otwartych wykładach, kursach i  szkoleniach, ale przede wszystkim w zajęciach laboratoryjnych  prowadzonych w poszczególnych jednostkach naszego Wydziału.

Adam Masłoń

Licznik odwiedzin: 6747Unikalne odsłony z okresu 2022.03.28 - 2024.03.28