Dr inż. Michał Musiał z Katedry Budownictwa Ogólnego na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury został laureatem Nagrody Prezesa Rady Ministrów w kategorii „wyróżniająca się rozprawa doktorska”. W tym roku nagrodami Prezesa Rady Ministrów uhonorowano 42 naukowców i jeden 13-osobowy zespół badawczy.
Tytuł rozprawy doktorskiej dr. inż. Michała Musiała to Analiza efektywności energetycznej przezroczystych przegród budowlanych modyfikowanych materiałami zmiennofazowymi. Autor otrzymał nagrodę za pokazanie, jak można poprawić efektywność energetyczną obiektów budowlanych, czyli zmniejszyć koszty ogrzewania i schładzania przez zastosowanie własnego, lepszego niż komercyjne, materiału zmiennofazowego, który m.in. kumuluje nadmiar ciepła i oddaje go w odpowiednim czasie.
Promotorem pracy doktorskiej był prof. dr hab. inż. Lech Lichołai, kierownik Katedry Budownictwa Ogólnego, promotorem pomocniczym dr inż. Jerzy Szyszka z Katedry Budownictwa Ogólnego na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej. Recenzentami pracy byli: dr hab. inż. Irena Ickiewicz, prof. Politechniki Białostocka, prof. dr hab. inż. Jan Ślusarek z Politechniki Śląskiej.
Tematyka pracy
Rozprawa doktorska prezentuje pełne i kompleksowe rozwiązanie problemu krótkotrwałego magazynowania ciepła przez budowlane przegrody przezroczyste przez modyfikacje ich struktury nowym, innowacyjnym materiałem zmiennofazowym. Opracowane i zbadane rozwiązania pozwalają na zmniejszenie kosztów ogrzewania i schładzania pomieszczeń budynków. Jak dowiedziono w rozprawie, zmniejszenie potrzeby ogrzewania pomieszczeń budynków w sezonie grzewczym jest możliwe dzięki zastosowaniu zmiennofazowego akumulatora ciepła funkcjonującego w obrębie okien zespolonych. Rozwiązanie okien zespolonych z zmiennofazowym akumulatorem ciepła może być stosowane zarówno na etapie projektowania nowych budynków, jak i do termomodernizacji budynków istniejących. Rozwiązanie wpisuje się w zagadnienia budownictwa energooszczędnego, budownictwa niskoemisyjnego, innowacyjnych rozwiązań materiałowo-technologicznych oraz budownictwa helioenergetycznego.
Zainteresowania laureata
Dr inż. Michał Musiał jest absolwentem kierunku budownictwo na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej. Semestr studiów oraz praktyki odbył w University of Applied Sciences Bielefeld oraz Kolonii w Niemczech w ramach programu Sokrates Erasmus. W 2014 r. otrzymał wyróżnienie pracy magisterskiej przez PZiTB w Rzeszowie. Jest współtwórcą rozwiązania „Mobilna izolacja okienna”, które w 2015 r. zostało nagrodzone platynowym wyróżnieniem na międzynarodowych targach innowacyjności INTARG w Krakowie, a w 2016 r. uzyskało dyplom ministra nauki i szkolnictwa wyższego za innowacyjne rozwiązanie.
Obecnie jest zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Budownictwa Ogólnego Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. W pracy naukowej zajmuje się zastosowaniem materiałów zmiennofazowych oraz ich kompozytów do poprawy charakterystyki energetycznej komponentów budynku pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Lecha Lichołaia. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, anglo- i niemieckojęzycznych, w tym czterech publikacji z tzw. listy ministerialnej o liczbie punktów 140. Jest również współautorem zgłoszenia patentowego oraz autorem patentu.
O nagrodzie
Nagrody Prezesa Rady Ministrów przyznawane są od 1994 r. Zgodnie z rozporządzeniem z maja 2019 r. premier może przyznać w danym roku nie więcej niż 45 nagród, w tym maksymalnie: 25 za rozprawy doktorskie, 10 za wysoko ocenione osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego i tyle samo za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w tym twórczości artystycznej lub działalności wdrożeniowej. Zespołowi ds. Nagród Prezesa Rady Ministrów przewodniczy prof. Tomasz Giaro.