W grudniu 2024 studenci naszego Wydziału, członkowie Koła Naukowego GLOB brali udział w IX edycji konferencji Forum Uni-Biznes Geodezja-Przedsiębiorcy-Studenci w Krakowie.
Referat pt. "Rozbudowa systemu sprzedaży biletów w nowoczesne techniki wizualizacji na przykładzie Stadionu Miejskiego "Stal" w Rzeszowie.
Maciej Kozłowski przedstawił referat pt. "Rozbudowa systemu sprzedaży biletów w nowoczesne techniki wizualizacji na przykładzie Stadionu Miejskiego „Stal” w Rzeszowie". Referat dotyczył możliwości zastosowania nowoczesnych metod pozyskiwania i wizualizacji danych w celu rozbudowy systemów zakupu biletów. Przeprowadzone zostały pomiary z zastosowaniem skanera 3D w celu pozyskania geometrii obiektu oraz wykonano panoramy 360° dla zaprezentowania widoku z wybranych miejsc na stadionie.
Praca pt. "Sprawdzenie nowoczesnych metod pomiaru budynku na przykładzie odbiornika Leica GS18 I".
Amelia Nawalaniec i Agnieszka Migacz zaprezentowały pracę pt. "Sprawdzenie nowoczesnych metod pomiaru budynku na przykładzie odbiornika Leica GS18 I". Referat dotyczył sprawdzenia możliwości i dokładności pomiaru budynku odbiornikiem GNSS wyposażonym w system pozycjonowania wizualnego. Wyniki zostały zestawione i porównane pod względem dokładności poszczególnych metod i wykorzystanego sprzętu, natomiast we wnioskach oceniono przydatność systemu pozycjonowania wizualnego oraz wskazano największe zauważone wady i zalety.
Poster "Wykorzystanie danych z ortofotomapy do określania położenia obiektów wysokich na przykładzie geodezyjnej osnowy zlokalizowanej na elementach budowli stałych".
W sesji posterowej Krystyna Paśko i Marta Piasecka przedstawiły plakat dotyczący "Wykorzystania danych z ortofotomapy do określenia położenia obiektów wysokich na przykładzie geodezyjnej osnowy zlokalizowanej na elementach budowli stałych". Współrzędne z wykonanego pomiaru porównano z ortofotomapą standardową oraz z ortofotomapą prawdziwą (true-ortho). Wyniki zestawiono w postaci wykresów, na podstawie których łatwo zauważyć, że przydatność danych zawartych na ortofotomapach spada wraz ze wzrostem wysokości obiektów. Przedstawiono również możliwości wykorzystania ortofotomapy w geodezji, zalety i ograniczenia płynące z tej technologii, a także rozwiązania kompromisowe.
Dzięki specyficznej formule konferencji uczestnicy mieli kontakt z wieloma przyszłymi pracodawcami, którzy udzielali wskazówek dotyczących przyszłości w roli pracownika lub przyszłego przedsiębiorcy. Wyjazd prócz charakteru naukowego był też idealną okazją na integrację.