Strona: Studentki 3-go roku kierunku Architektura nagrodzone w konkursie „Małe budownictwo – duże korzyści”. / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

2023-04-19
Od lewej: Magdalena Obszyńska, Joanna Owsiak, Aleksandra Paradysz

Studentki 3-go roku kierunku Architektura Panie Joanna Owsiak, Aleksandra Paradysz oraz Magdalena Obszyńska, które również są częścią zespołu Koła Architektonicznego ZARYS, odebrały w piątek 14.04.2023 roku nagrodę w konkursie „Małe budownictwo – duże korzyści”.

Studentki otrzymały III nagrodę w zakresie tematu nr 1 - Opracowanie projektu modelowego budynku rekreacji indywidualnej.

Tematyka konkursu

Temat przewodni konkursu studenckiego obejmował koncepcję budynku rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 70 m. kw.

Przedmiotem konkursu były trzy zagadnienia:

• Temat 1 - Opracowanie projektu modelowego budynku rekreacji indywidualnej

Temat ten wiąże się z poszukiwaniem optymalnych rozwiązań funkcjonalnych, w zakresie formy obiektu i przestrzennych dla budynków zapewniających funkcje rekreacyjne.

• Temat 2 - Inżynieria budynków rekreacyjnych

Temat eksplorujący możliwości i zasadność stosowania rozwiązań proekologicznych w budynkach rekreacyjnych poprzez określenie relacji wielkości inwestycji początkowej do kosztów eksploatacji budynku oraz wskazanie momentu zwrotu inwestycji. Zagadnienia kluczowe: budżet i finansowanie.

• Temat 3 - Praca zdalna i sytuacja zagrożenia geopolitycznego

Temat poświęcony poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie przystosowania budynków rekreacyjnych do potrzeb pracy zdalnej oraz tymczasowego zamieszkania w sytuacji kryzysowej.

Cel konkursu

Studencki konkurs na koncepcję budynku rekreacyjnego o powierzchni zabudowy do 70 m kw., to kolejna odsłona ubiegłorocznego konkursu Ministra Rozwoju i Technologii, na projekt architektoniczny domu do 70 m kw.

Owocem pierwszego konkursu, który cieszy się dużym zainteresowaniem, jest platforma, na której zgromadzono 73 projekty domów do 70 m kw. Projekty te są darmowe i ogólnodostępne, tak, by Polacy, którzy posiadają działki budowlane, – i chcieliby w uproszczonej procedurze – wybudować na nich dom do 70 mkw., na własne potrzeby mieszkaniowe – mogli taki projekt szybko pobrać ze strony: https://www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane

Jak do tej pory z tej możliwości skorzystało około 38 tys. obywateli, co świadczy o tym, że konkurs był jak najbardziej trafioną inicjatywą.

Konkurs na koncepcję budynku rekreacyjnego o powierzchni zabudowy do 70 m. kw. wychodził naprzeciw potrzebom obywateli, ceniących spontaniczny relaks na łonie przyrody, pracę w otoczeniu łąk i drzew.

Kolejny krok - projekty domów o powierzchni 120, 150 i 180 m kw.

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie bezpłatnych projektów na domy o powierzchni 120, 150 i 180 m kw. Takie projekty także zostaną opublikowane na stronnie internetowej GUNB do pobrania dla wszystkich zainteresowanych, którzy będą chcieli budować dom na własne potrzeby.

Z gotowych projektów dużych domów, zgodnie z informacją przekazaną na konferencji przez ministra rozwoju i technologii, będzie można skorzystać już pod koniec bieżącego roku.

Wyróżnione koncepcje są udostępnione na stronie internetowej https://www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane, dla każdego obywatela, który chce z nich skorzystać lub czerpać inspirację.

Licznik odwiedzin: 6822Unikalne odsłony z okresu 2022.05.05 - 2024.05.05