Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Rzeszów wraz z Wydziałem Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej zapraszają do udziału w konkursie na najlepszy DYPLOM INŻYNIERSKI ROKU.
Adresaci konkursu
Konkurs skierowany jest do absolwentów, którzy uzyskali tytuł zawodowy inżyniera architekta na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej w ciągu ostatniego roku kalendarzowego.
Regulamin konkursu, harmonogram oraz karta zgłoszenia uczestnictwa znajdują się w załączniku.
Organizatorzy
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Rzeszów
Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej
przy patronacie:
Harmonogram konkursu
Data | Treść |
13.11.2024 | Ogłoszenie konkursu |
do 22.11.2024 | Możliwość zadawania pytań do organizatorów konkursu |
27.11.2024 | Publiczne ogłoszenie odpowiedzi na zadawane pytania |
11.12.2024 od godz. 8:00 do godz. 11:00 | Ostateczny termin składania prac konkursowych |
13.12.2024 | Ogłoszenie wyników konkursu i uroczyste wręczenie nagród na wystawie pokonkursowej w siedzibie WBIŚiA |
Odpowiedzi na pytania
- Czy zgoda promotora na zgłoszenie pracy dyplomowej przez autora ma stanowić osobny załącznik? Jeśli tak, to czy będzie udostępniony plik zawierający wzór zgody?
Zgodę promotora należy zamieścić na ZAŁĄCZNIKU nr 2 do REGULAMINU KONKURSU DYPLOM INŻYNIERSKI ROKU „KARTA ZGŁOSZENIA UCZESTNICTWA”, na dole strony, poniżej tabeli. Wzór zgody w odpowiedzi na pytanie nr 2. Organizatorzy nie przewidują udostępnienia dodatkowych plików zawierających wzór zgody.
- Jak należy sformułować zgodę promotora na wzięcie udziału w konkursie przez dyplomanta? Czy według konkretnego wzoru?
Zgodę promotora należy sformułować według poniższego wzoru:
Ja niżej podpisany/-a imię i nazwisko promotora, jako promotor pracy dyplomowej inżynierskiej pod tytułem tytuł pracy dyplomowej inżynierskiej, wykonanej przez imię i nazwisko autora pracy dyplomowej inżynierskiej, wyrażam zgodę na zgłoszenie pracy do KONKURSU DYPLOM INŻYNIERSKI ROKU – EDYCJA 2024.
Data i podpis promotora pracy
- Jaka powinna być orientacja plansz (70x100) stanowiących esencję projektu inżynierskiego?
Orientacja plansz pionowa (wysokość 100 cm, szerokość 70 cm).
- Jeśli chodzi o kompozycję oraz aspekt wizualny plansz (70x100) , czy kolorystyka elementów składowych dyplomowych plansz może zostać zmodyfikowana poprzez zmianę odcieni poszczególnych kolorów? Czy można ingerować w kompozycję plansz przy przekształcaniu ich na format 70x100?
Kolorystyka powinna być zgodna z oryginalną wersją pracy dyplomowej inżynierskiej. Z uwagi na konieczność dostosowania pracy do formatu 70x100 dopuszcza się zmianę układu poszczególnych rysunków w zakresie ich kolejności, położenia względem siebie na planszy.
- Czy na sporządzanych planszach (70x100) mogą znaleźć się wnioski, istotne informacje tekstowe zawarte na planszach dyplomowych / opisie do projektu, jednak zapisane w innej postaci (np. skrótowo) , czy muszą być one wiernym powielaniem?
Na planszach konkursowych można zamieścić informacje w postaci tekstowej. Treść informacji powinna pochodzić z oryginalnej wersji pracy dyplomowej w niezmienionej postaci.
- Na jakim podkładzie powinny być naklejone plansze? Np. pianka, tektura, inne?
Plansze powinny zostać naklejone na sztywny podkład w postaci pianki.
- Czy termin ostateczny składania prac konkursowych (podany w harmonogramie) jest również jedynym terminem na składanie prac? Czy prace można składać również w innym terminie (wcześniejszym)?
Zgodnie z ZAŁĄCZNIKIEM nr 1 do REGULAMINU KONKURSU DYPLOM INŻYNIERSKI ROKU „HARMONOGRAM” prace konkursowe należy składać w dniu 11 grudnia 2024 r. w godzinach 8:00 – 11:00. Organizatorzy nie przewidują innego terminu składania prac konkursowych.
- Czy na planszach można umieścić dodatkowe elementy np. schematy, które nie stanowiły zawartości oryginalnej pracy dyplomowej?
Wszystkie elementy pracy konkursowej muszą pochodzić z oryginalnej wersji pracy dyplomowej inżynierskiej.
- Czy można zmienić skalę rysunków (szczególnie w przypadku prac dotyczących obiektów o dużych powierzchniach)?
W uzasadnionych przypadkach np. praca dotycząca obiektów o dużej kubaturze, powierzchni, podpuszcza się zmianę skali rysunków pod warunkiem zachowania ich czytelności.
- Czy na planszach należy umieścić zestawienie powierzchni?
O zawartości plansz konkursowych decyduje autor pracy dyplomowej inżynierskiej.
- Czy na planszach konkursowych można zmienić czcionkę w stosunku do oryginalnej części rysunkowej pracy dyplomowej?
Grafika plansz konkursowych (kolorystyka, czcionki itp.) powinna być spójna z grafiką plansz części rysunkowej oryginalnej pracy dyplomowej inżynierskiej. Z uwagi na konieczność dostosowania pracy do formatu 70x100 dopuszcza się zmianę układu poszczególnych rysunków w zakresie ich kolejności, położenia względem siebie na planszy.
Regulamin konkursu
§ 1.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Nagroda „DYPLOM INŻYNIERSKI ROKU” przyznawana jest przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Rzeszów oraz Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej za najlepszy projekt dyplomowy inżynierski.
- Nagroda jest wyłaniana w drodze Konkursu, na warunkach i w trybie określonym niniejszym Regulaminie.
§ 2.
PATRONATY
- Patronat nad konkursem objęła firma: TEXOM
§ 3.
ZASADY KONKURSU I WARUNKI UCZESTNICTWA
- Konkurs Dyplom Roku jest konkursem jednoetapowym:
Sąd Konkursowy, powołany jest wspólnie przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Rzeszów oraz Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej. Sąd Konkursowy rozpatruje wszystkie przesłane prace i dokonuje wyboru najlepszych opracowań. W uzasadnionych przypadkach Sąd Konkursowy może poprosić autora pracy o dodatkowe informacje dotyczące pracy dyplomowej. - Do Konkursu mogą być zgłaszane prace dyplomowe inżynierskie, wykonane na Politechnice Rzeszowskiej w ramach kształcenia, skutkującego nadaniem dyplomu inżyniera architekta, obronione w przeciągu ostatniego roku kalendarzowego na Politechnice Rzeszowskiej z dziedziny architektury, urbanistyki i planowania przestrzennego. Prace można zgłaszać tylko raz.
- Tematem zgłoszonej pracy winno być zadanie projektowe opracowane przez jednego dyplomanta. Zgłaszanie prac wykonanych przez zespół autorski dyplomantów dopuszcza się warunkowo w uzasadnionych przypadkach.
§ 4.
ZGŁASZANIE PRAC
- Zgłoszenie pracy do Konkursu następuje poprzez złożenie w siedzibie Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury (Sekretariat Zakładu Urbanistyki i Architektury, al. Powstańców Warszawy 12, 35-959 Rzeszów, bud. V, pok. V-D. 40) skrótowego opracowania autorskiej prezentacji pracy dyplomowej zgłoszonej do Konkursu zawierającego wyselekcjonowany materiał obejmujący najistotniejsze jej aspekty, przedstawiony na maksymalnie 2 planszach o formacie 100x70 cm, wydrukowanych i naklejonych na sztywny podkład oraz przesłanie pracy dyplomowej (wersja elektroniczna oryginalnej pracy dyplomowej - część projektowa i opisowa) oraz skanu Karty Zgłoszenia Uczestnictwa podpisanego przez autora zgłaszanej pracy na adres e-mail a.pomykala@prz.edu.pl).
- Uprawnionymi do zgłaszania i przesyłania prac dyplomowych do Konkursu są:
- Promotor,
- Recenzent,
- Komisja Dyplomowa lub inne powołane na Uczelni ciała kolegialne, biorące udział w procesie oceny prac dyplomowych, skutkującym nadaniem dyplomu inżyniera architekta,
- Dyplomant, za zgodą pisemną Promotora.
- Warunkiem przystąpienia do konkursu jest przesłanie kompletnych opracowań prac dyplomowych oraz skanu Karty Zgłoszenia Uczestnictwa (załączniki nr 2) podpisanego przez autora zgłaszanej pracy.
§ 5.
PYTANIA
- Dyplomanci, promotorzy, recenzenci oraz członkowie Komisji Dyplomowych mogą składać pytania dotyczące Konkursu w terminie przewidzianym w harmonogramie.
- Pytania dotyczące Konkursu można składać drogą elektroniczną na adres a.pomykala@prz.edu.pl w terminie określonym w harmonogramie przed datą zgłaszania prac do Konkursu. W temacie pytania należy wpisać: „Dyplom Inżynierski Roku – pytania”.
- Na pytania Organizator udzieli odpowiedzi bez zbędnej zwłoki, powiadamiając o treści pytania i udzielonej odpowiedzi na stronie internetowej.
- Pytania złożone po terminie wskazanym w harmonogramie nie będą rozpatrywane.
§ 6.
SKŁADANIE PRAC KONKURSOWYCH
- Składanie prac konkursowych, w formie elektronicznej kompletnych prac dyplomowych, oraz w formie papierowej maksymalnie 2 plansz o formacie 100x70 cm wydrukowanych i naklejonych na sztywny podkład następuje siedzibie Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury (Sekretariat Zakładu Urbanistyki i Architektury, al. Powstańców Warszawy 12, 35-959 Rzeszów, bud. V, pok. V-D. 40) oraz mailowo (a.pomykala@prz.edu.pl) za pośrednictwem WeTransfer.
- Prace należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie określonym w harmonogramie Konkursu. Prace przesłane po terminie nie będą rozpatrywane.
- Prace należy przesłać w formie elektronicznej na adres poczty elektronicznej z tematem wiadomości „Dyplom Inżynierski Roku”.
- Każda z prac zgłaszanych do Konkursu musi być wysłana oddzielnie.
- Prace zgłoszone do Konkursu przyjmuje Sekretarz Sądu Konkursowego Konkursu Dyplom Inżynierski Roku, potwierdzając wpłynięcie pracy za pomocą zwrotnej wiadomości e-mail.
- Prace dostarczone po terminie wskazanym w harmonogramie lub niekompletne – nie będą rozpatrywane.
- Dopuszcza się wycofanie złożonej pracy przed upływem terminu zgłoszeń. Zgłaszający musi w takim przypadku wysłać na wskazany adres e-mail podpisane i zeskanowane oświadczenie o rezygnacji z udziału w Konkursie.
- W przypadku zgłoszenia mniej niż 8 prac konkursowych, zastrzega się unieważnienie konkursu. Zgłoszenia zostaną rozpatrzone w kolejnej edycji konkursu.
§ 7.
ZAWARTOŚĆ PRACY KONKURSOWEJ
- Praca zgłaszana do Konkursu składa się z skrótowego opracowania autorskiej prezentacji pracy dyplomowej zgłoszonej do Konkursu zawierającego wyselekcjonowany materiał obejmujący najistotniejsze jej aspekty, przedstawiony na maksymalnie 2 planszach o formacie 100x70 cm, wydrukowanych i naklejonych na sztywny podkład oraz pracy dyplomowej (wersja elektroniczna oryginalnej pracy dyplomowej - część projektowa i opisowa) przesłana na podany adres e-mail.
- Wraz z pracą należy złożyć również:
- podpisaną i zeskanowaną Kartę Zgłoszenia Uczestnictwa, stanowiącą jednocześnie zgodę na udział w Konkursie i zgodę na upublicznienie pracy, zgodnie ze wzorem, stanowiącym integralną część niniejszego Regulaminu.
- Pracę składa się w wersji papierowej oraz elektronicznej.
- Prace nie spełniające wskazanych powyżej wymogów nie będę rozpatrywane.
§ 8.
OCENA PRAC KONKURSOWYCH I KRYTERIA
- Głównym kryterium oceny prac dyplomowych zgłaszanych do Nagrody są wybitne wartości architektoniczne i urbanistyczne projektu oraz ich znaczenie w procesie przestrzennego kształtowania środowiska życia człowieka. Elementy te oceniane będą pod kątem wartości przestrzennych i plastycznych pracy, jej wartości ideowej, relacji i wpływu na kształtowanie otoczenia a także nowatorstwo i poziom techniczny prezentowanych rozwiązań. Pod uwagę wzięte będą również rozwiązania w zakresie zagadnień ekologicznych i energetycznych projektowanego obiektu. Przywołane aspekty oceny prac nie stanowią elementów równoprawnych, wartościujących prace w jednakowy sposób. Ze względu na ich różnorodność tematyczną i często ich nieporównywalność, Sąd Konkursowy każdorazowo dokona indywidualnej oceny każdej z prac, wskazując na te elementy, które zdaniem Sądu są decydujące w łącznej ocenie.
- Prace dyplomowe, zgłoszone do konkursu są oceniane na podstawie dostarczonych materiałów opisowych i graficznych. Dopuszcza się zasięgnięcia ewentualnych dodatkowych opinii ekspertów, powołanych przez Sąd Konkursowy.
- Dopuszcza się przyznanie nagród pozaregulaminowych, w szczególności wynikających z patronatów sponsorskich lub honorowych, możliwe jest – w porozumieniu z Sądem Konkursowym – ustanowienie dodatkowych kryteriów oceny, co winno stanowić element uzasadnienia przyznania nagrody lub wyróżnienia.
§ 9.
SĄD KONKURSOWY
- Sąd Konkursowy, do oceny prac konkursowych powołuje wspólnie Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Rzeszów oraz Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej. Powołuje się także Sekretarza Sądu Konkursowego.
- W skład Sądu Konkursowego w liczbie 5-9 osób, wchodzą Przewodniczący Sądu Konkursowego, Sędzia Referent oraz Sędziowie.
- W skład Sądu Konkursowego wchodzą:
- Dwóch nauczycieli akademickich WBIŚiA Politechniki Rzeszowskiej (architektów prowadzących zajęcia na kierunku Architektura)
- Czterech sędziów SARP (w tym Przewodniczący Sądu Konkursowego oraz Sędzia Referent).
- Zastrzega się możliwość powołania dodatkowych członków Sądu Konkursowego, ekspertów, rzeczoznawców lub doradców.
- Decyzje Sądu Konkursowego zapadają zwykłą większością głosów.
- W przypadku wpłynięcia pracy wypromowanej przez członka Sądu Konkursowego, osoba ta uczestniczy w obradach nad taką pracą jedynie z głosem doradczym.
- Protokoły, po przyjęciu przez Sąd Konkursowy, są podpisywane przez Przewodniczącego Sądu Konkursowego i Sekretarza Sądu Konkursowego.
§ 10.
NAGRODY
- I nagrodą w Konkursie jest 1500 zł
- II nagrodą w Konkursie jest 1000 zł
- III nagrodą w Konkursie jest 800 zł
- Wyznacza się minimum 2 wyróżnienia oraz dopuszcza nagrody pozaregulaminowe – w ilości ustalonej przez Sąd Konkursowy.
§ 11.
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU I OGŁOSZENIE WYNIKÓW
- Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi w trakcie obrad Sądu Konkursowego, zgodnie z harmonogramem konkursu.
- Ogłoszenie wyników Konkursu nastąpi w miejscu i terminie podanym w harmonogramie Konkursu w trakcie wystawy wybranych zgłoszonych prac.
- Wyniki Konkursu zostaną podane do publicznej wiadomości. Sąd konkursowy ma prawo do upublicznienia treści protokołów oraz uzasadnienia dokonanego wyboru.
§ 12.
WYSTAWA POKONKURSOWA i PUBLIKACJA
- Wybrane prace zgłoszone do Konkursu i rozpatrywane przez Sąd Konkursowy będą prezentowane w ramach wystawy pokonkursowej na terenie Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.
- Organizator zastrzega sobie prawo do ograniczenia zakresu ekspozycji stosownie do przyjętego scenariusza wystawy oraz technicznych możliwości ekspozycji.
§ 13.
PRAWA AUTORSKIE
- Sposób przeprowadzenia i rozstrzygnięcia Konkursu nie może naruszać praw autorskich Uczestników Konkursu.
- Organizator ma prawo prezentacji prac konkursowych podczas wystawy pokonkursowej, jak również publikacji oraz rozpowszechniania poprzez publiczne wystawienie, wyświetlanie i udostępnianie w mediach i środkach masowego przekazu, w tym – sieci internetowej.
- Wszyscy autorzy zobowiązani są do bezpłatnego udzielenia zgody Stowarzyszeniu Architektów Polskich Oddział Rzeszów na korzystanie z prac konkursowych, na wymienionych w ust. 2 polach eksploatacji, zgodnie z zapisami na Karcie Zgłoszenia Uczestnictwa.
- Wszystkie prawa osobiste pozostają własnością Uczestnika Konkursu.
§ 14.
KLAUZULA INFORMACYJNA
W realizacji obowiązku wynikającego z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO), Organizator informuje, iż Administratorem Państwa danych osobowych jest Stowarzyszenie Architektów Polskich ul. Foksal 2, 00-366 Warszawa, telefon: 22 827 87 12, e-mail: rodo@sarp.pl (dalej: „Administrator”). Podstawą przetwarzania Państwa danych jest udzielona nam w związku ze zgłoszeniem do konkursu dobrowolna zgoda (art. 6 ust. 1 lit. a RODO). Zgoda może być w każdym czasie odwołana, co jest równoznaczne z rezygnacją z udziału w Konkursie. Zakres przetwarzanych danych obejmuje informacje przekazane przez uczestnika w karcie zgłoszeniowej – w tym dane identyfikujące oraz dane kontaktowe. Informacje o Uczestniku mogą być przetwarzane przez podmioty współpracujące z SARP w zakresie niezbędnym do realizacji Konkursu. Dane te mogą być powierzone do przetwarzania podmiotom zewnętrznym, takim jak firma księgowa lub hosting internetowy, które realizują konkretne zadania na rzecz i w imieniu SARP a także upoważnionym organom publicznym w związku z realizacją ich zadań określonych przepisami prawa.
Dane osobowe pozyskane przez Organizatora w związku z Konkursem będą przetwarzane przez cały czas istnienia SARP dla celów naukowych lub historycznych zgodnie z art. 5 ust. 1 lit b RODO.
Przez okres przetwarzania danych, każdy Uczestnik posiada prawo dostępu do swoich danych i żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo przenoszenia danych, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – Urzędu Ochrony Danych Osobowych. W związku z Konkursem Organizator lub wskazany przez niego podmiot może organizować imprezy i wydarzenia (np. uroczystość rozdania nagród czy uroczystą galę finałową), które mogą być utrwalane w postaci zdjęć, rejestracji audio i video. Materiały te, zawierające wizerunek Uczestników Konkursu oraz innych zaproszonych gości mogą być przetwarzane nieodpłatnie w celach statutowych, w celu promocji architektury i działalności SARP – zdjęcia i filmy mogą być publikowane w Internecie, na stronach i w mediach społecznościowych SARP, właściwego Oddziału oraz w drukowanych publikatorach Administratora i właściwego terytorialnie Oddziału SARP.