Strona: KONKURS "DYPLOM INŻYNIERSKI ROKU" - edycja 2024 / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

KONKURS "DYPLOM INŻYNIERSKI ROKU" - edycja 2024

2024-11-14
, red.  mgr inż. arch. Anna Pomykała - ZUiA PRz, SARP o. Rzeszów
Konkurs "Dyplom Inżynierski Roku" - edycja 2024 - plakat

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Rzeszów wraz z Wydziałem Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej zapraszają do udziału w konkursie na najlepszy DYPLOM INŻYNIERSKI ROKU.

Adresaci konkursu

Konkurs skierowany jest do absolwentów, którzy uzyskali tytuł zawodowy inżyniera architekta na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej w ciągu ostatniego roku kalendarzowego.

Regulamin konkursu, harmonogram oraz karta zgłoszenia uczestnictwa znajdują się w załączniku.

Organizatorzy

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Rzeszów

Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej

przy patronacie:

Texom Sp. z o.o.

Harmonogram konkursu

Data Treść
13.11.2024 Ogłoszenie konkursu
do 22.11.2024 Możliwość zadawania pytań do organizatorów konkursu
27.11.2024 Publiczne ogłoszenie odpowiedzi na zadawane pytania
11.12.2024 od godz. 8:00 do godz. 11:00 Ostateczny termin składania prac konkursowych
13.12.2024 Ogłoszenie wyników konkursu i uroczyste wręczenie nagród na wystawie pokonkursowej w siedzibie WBIŚiA

Odpowiedzi na pytania

  1. Czy zgoda promotora na zgłoszenie pracy dyplomowej przez autora ma stanowić osobny załącznik? Jeśli tak, to czy będzie udostępniony plik zawierający wzór zgody?

    Zgodę promotora należy zamieścić na ZAŁĄCZNIKU nr 2 do REGULAMINU KONKURSU DYPLOM INŻYNIERSKI ROKU „KARTA ZGŁOSZENIA UCZESTNICTWA”, na dole strony, poniżej tabeli. Wzór zgody w odpowiedzi na pytanie nr 2. Organizatorzy nie przewidują udostępnienia dodatkowych plików zawierających wzór zgody.

  2. Jak należy sformułować zgodę promotora na wzięcie udziału w konkursie przez dyplomanta? Czy według konkretnego wzoru?

    Zgodę promotora należy sformułować według poniższego wzoru:

    Ja niżej podpisany/-a imię i nazwisko promotora, jako promotor pracy dyplomowej inżynierskiej pod tytułem tytuł pracy dyplomowej inżynierskiej, wykonanej przez imię i nazwisko autora pracy dyplomowej inżynierskiej, wyrażam zgodę na zgłoszenie pracy do KONKURSU DYPLOM INŻYNIERSKI ROKU – EDYCJA 2024.

    Data i podpis promotora pracy

  3. Jaka powinna być orientacja plansz (70x100) stanowiących esencję projektu inżynierskiego?

    Orientacja plansz pionowa (wysokość 100 cm, szerokość 70 cm).

  4. Jeśli chodzi o kompozycję oraz aspekt wizualny plansz (70x100) , czy kolorystyka elementów składowych dyplomowych plansz może zostać zmodyfikowana poprzez zmianę odcieni poszczególnych kolorów? Czy można ingerować w kompozycję plansz przy przekształcaniu ich na format 70x100?

    Kolorystyka powinna być zgodna z oryginalną wersją pracy dyplomowej inżynierskiej. Z uwagi na konieczność dostosowania pracy do formatu 70x100 dopuszcza się zmianę układu poszczególnych rysunków w zakresie ich kolejności, położenia względem siebie na planszy.

  5. Czy na sporządzanych planszach (70x100) mogą znaleźć się wnioski, istotne informacje tekstowe zawarte na planszach dyplomowych / opisie do projektu, jednak zapisane w innej postaci (np. skrótowo) , czy muszą być one wiernym powielaniem?

    Na planszach konkursowych można zamieścić informacje w postaci tekstowej. Treść informacji powinna pochodzić z oryginalnej wersji pracy dyplomowej w niezmienionej postaci.

  6. Na jakim podkładzie powinny być naklejone plansze? Np. pianka, tektura, inne?

    Plansze powinny zostać naklejone na sztywny podkład w postaci pianki.

  7. Czy termin ostateczny składania prac konkursowych (podany w harmonogramie) jest również jedynym terminem na składanie prac? Czy prace można składać również w innym terminie (wcześniejszym)?

    Zgodnie z ZAŁĄCZNIKIEM nr 1 do REGULAMINU KONKURSU DYPLOM INŻYNIERSKI ROKU „HARMONOGRAM” prace konkursowe należy składać w dniu 11 grudnia 2024 r. w godzinach 8:00 – 11:00. Organizatorzy nie przewidują innego terminu składania prac konkursowych.

  8. Czy na planszach można umieścić dodatkowe elementy np. schematy, które nie stanowiły zawartości oryginalnej pracy dyplomowej?

    Wszystkie elementy pracy konkursowej muszą pochodzić z oryginalnej wersji pracy dyplomowej inżynierskiej.

  9. Czy można zmienić skalę rysunków (szczególnie w przypadku prac dotyczących obiektów o dużych powierzchniach)?

    W uzasadnionych przypadkach np. praca dotycząca obiektów o dużej kubaturze, powierzchni, podpuszcza się zmianę skali rysunków pod warunkiem zachowania ich czytelności.

  10. Czy na planszach należy umieścić zestawienie powierzchni?

    O zawartości plansz konkursowych decyduje autor pracy dyplomowej inżynierskiej.

  11. Czy na planszach konkursowych można zmienić czcionkę w stosunku do oryginalnej części rysunkowej pracy dyplomowej?

    Grafika plansz konkursowych (kolorystyka, czcionki itp.) powinna być spójna z grafiką plansz części rysunkowej oryginalnej pracy dyplomowej inżynierskiej. Z uwagi na konieczność dostosowania pracy do formatu 70x100 dopuszcza się zmianę układu poszczególnych rysunków w zakresie ich kolejności, położenia względem siebie na planszy.

Regulamin konkursu

§ 1.
POSTANOWIENIA OGÓLNE

  1. Nagroda „DYPLOM INŻYNIERSKI ROKU” przyznawana jest przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Rzeszów oraz Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej za najlepszy projekt dyplomowy inżynierski.
  2. Nagroda jest wyłaniana w drodze Konkursu, na warunkach i w trybie określonym niniejszym Regulaminie.

§ 2.
PATRONATY

  1. Patronat nad konkursem objęła firma: TEXOM

§ 3.
ZASADY KONKURSU I WARUNKI UCZESTNICTWA

  1. Konkurs Dyplom Roku jest konkursem jednoetapowym:
    Sąd Konkursowy, powołany jest wspólnie przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Rzeszów oraz Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej. Sąd Konkursowy rozpatruje wszystkie przesłane prace i dokonuje wyboru najlepszych opracowań. W uzasadnionych przypadkach Sąd Konkursowy może poprosić autora pracy o dodatkowe informacje dotyczące pracy dyplomowej.
  2. Do Konkursu mogą być zgłaszane prace dyplomowe inżynierskie, wykonane na Politechnice Rzeszowskiej w ramach kształcenia, skutkującego nadaniem dyplomu inżyniera architekta, obronione w przeciągu ostatniego roku kalendarzowego na Politechnice Rzeszowskiej z dziedziny architektury, urbanistyki i planowania przestrzennego. Prace można zgłaszać tylko raz.
  3. Tematem zgłoszonej pracy winno być zadanie projektowe opracowane przez jednego dyplomanta. Zgłaszanie prac wykonanych przez zespół autorski dyplomantów dopuszcza się warunkowo w uzasadnionych przypadkach.

§ 4.
ZGŁASZANIE PRAC

  1. Zgłoszenie pracy do Konkursu następuje poprzez złożenie w siedzibie Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury (Sekretariat Zakładu Urbanistyki i Architektury, al. Powstańców Warszawy 12, 35-959 Rzeszów, bud. V, pok. V-D. 40) skrótowego opracowania autorskiej prezentacji pracy dyplomowej zgłoszonej do Konkursu zawierającego wyselekcjonowany materiał obejmujący najistotniejsze jej aspekty, przedstawiony na maksymalnie 2 planszach o formacie 100x70 cm, wydrukowanych i naklejonych na sztywny podkład oraz przesłanie pracy dyplomowej (wersja elektroniczna oryginalnej pracy dyplomowej - część projektowa i opisowa) oraz skanu Karty Zgłoszenia Uczestnictwa podpisanego przez autora zgłaszanej pracy na adres e-mail a.pomykala@prz.edu.pl).
  2. Uprawnionymi do zgłaszania i przesyłania prac dyplomowych do Konkursu są:
    • Promotor,
    • Recenzent,
    • Komisja Dyplomowa lub inne powołane na Uczelni ciała kolegialne, biorące udział w procesie oceny prac dyplomowych, skutkującym nadaniem dyplomu inżyniera architekta,
    • Dyplomant, za zgodą pisemną Promotora.
  3. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest przesłanie kompletnych opracowań prac dyplomowych oraz skanu Karty Zgłoszenia Uczestnictwa (załączniki nr 2) podpisanego przez autora zgłaszanej pracy.

§ 5.
PYTANIA

  1. Dyplomanci, promotorzy, recenzenci oraz członkowie Komisji Dyplomowych mogą składać pytania dotyczące Konkursu w terminie przewidzianym w harmonogramie.
  2. Pytania dotyczące Konkursu można składać drogą elektroniczną na adres a.pomykala@prz.edu.pl w terminie określonym w harmonogramie przed datą zgłaszania prac do Konkursu. W temacie pytania należy wpisać: „Dyplom Inżynierski Roku – pytania”.
  3. Na pytania Organizator udzieli odpowiedzi bez zbędnej zwłoki, powiadamiając o treści pytania i udzielonej odpowiedzi na stronie internetowej.
  4. Pytania złożone po terminie wskazanym w harmonogramie nie będą rozpatrywane.

§ 6.
SKŁADANIE PRAC KONKURSOWYCH

  1. Składanie prac konkursowych, w formie elektronicznej kompletnych prac dyplomowych, oraz w formie papierowej maksymalnie 2 plansz o formacie 100x70 cm wydrukowanych i naklejonych na sztywny podkład następuje siedzibie Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury (Sekretariat Zakładu Urbanistyki i Architektury, al. Powstańców Warszawy 12, 35-959 Rzeszów, bud. V, pok. V-D. 40) oraz mailowo (a.pomykala@prz.edu.pl) za pośrednictwem WeTransfer.
  2. Prace należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie określonym w harmonogramie Konkursu. Prace przesłane po terminie nie będą rozpatrywane.
  3. Prace należy przesłać w formie elektronicznej na adres poczty elektronicznej z tematem wiadomości „Dyplom Inżynierski Roku”.
  4. Każda z prac zgłaszanych do Konkursu musi być wysłana oddzielnie.
  5. Prace zgłoszone do Konkursu przyjmuje Sekretarz Sądu Konkursowego Konkursu Dyplom Inżynierski Roku, potwierdzając wpłynięcie pracy za pomocą zwrotnej wiadomości e-mail.
  6. Prace dostarczone po terminie wskazanym w harmonogramie lub niekompletne – nie będą rozpatrywane.
  7. Dopuszcza się wycofanie złożonej pracy przed upływem terminu zgłoszeń. Zgłaszający musi w takim przypadku wysłać na wskazany adres e-mail podpisane i zeskanowane oświadczenie o rezygnacji z udziału w Konkursie.
  8. W przypadku zgłoszenia mniej niż 8 prac konkursowych, zastrzega się unieważnienie konkursu. Zgłoszenia zostaną rozpatrzone w kolejnej edycji konkursu.

§ 7.
ZAWARTOŚĆ PRACY KONKURSOWEJ

  1. Praca zgłaszana do Konkursu składa się z skrótowego opracowania autorskiej prezentacji pracy dyplomowej zgłoszonej do Konkursu zawierającego wyselekcjonowany materiał obejmujący najistotniejsze jej aspekty, przedstawiony na maksymalnie 2 planszach o formacie 100x70 cm, wydrukowanych i naklejonych na sztywny podkład oraz pracy dyplomowej (wersja elektroniczna oryginalnej pracy dyplomowej - część projektowa i opisowa) przesłana na podany adres e-mail.
  2. Wraz z pracą należy złożyć również:
    • podpisaną i zeskanowaną Kartę Zgłoszenia Uczestnictwa, stanowiącą jednocześnie zgodę na udział w Konkursie i zgodę na upublicznienie pracy, zgodnie ze wzorem, stanowiącym integralną część niniejszego Regulaminu.
  3. Pracę składa się w wersji papierowej oraz elektronicznej.
  4. Prace nie spełniające wskazanych powyżej wymogów nie będę rozpatrywane.

§ 8.
OCENA PRAC KONKURSOWYCH I KRYTERIA

  1. Głównym kryterium oceny prac dyplomowych zgłaszanych do Nagrody są wybitne wartości architektoniczne i urbanistyczne projektu oraz ich znaczenie w procesie przestrzennego kształtowania środowiska życia człowieka. Elementy te oceniane będą pod kątem wartości przestrzennych i plastycznych pracy, jej wartości ideowej, relacji i wpływu na kształtowanie otoczenia a także nowatorstwo i poziom techniczny prezentowanych rozwiązań. Pod uwagę wzięte będą również rozwiązania w zakresie zagadnień ekologicznych i energetycznych projektowanego obiektu. Przywołane aspekty oceny prac nie stanowią elementów równoprawnych, wartościujących prace w jednakowy sposób. Ze względu na ich różnorodność tematyczną i często ich nieporównywalność, Sąd Konkursowy każdorazowo dokona indywidualnej oceny każdej z prac, wskazując na te elementy, które zdaniem Sądu są decydujące w łącznej ocenie.
  2. Prace dyplomowe, zgłoszone do konkursu są oceniane na podstawie dostarczonych materiałów opisowych i graficznych. Dopuszcza się zasięgnięcia ewentualnych dodatkowych opinii ekspertów, powołanych przez Sąd Konkursowy.
  3. Dopuszcza się przyznanie nagród pozaregulaminowych, w szczególności wynikających z patronatów sponsorskich lub honorowych, możliwe jest – w porozumieniu z Sądem Konkursowym – ustanowienie dodatkowych kryteriów oceny, co winno stanowić element uzasadnienia przyznania nagrody lub wyróżnienia.

§ 9.
SĄD KONKURSOWY

  1. Sąd Konkursowy, do oceny prac konkursowych powołuje wspólnie Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Rzeszów oraz Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej. Powołuje się także Sekretarza Sądu Konkursowego.
  2. W skład Sądu Konkursowego w liczbie 5-9 osób, wchodzą Przewodniczący Sądu Konkursowego, Sędzia Referent oraz Sędziowie.
  3. W skład Sądu Konkursowego wchodzą:
    • Dwóch nauczycieli akademickich WBIŚiA Politechniki Rzeszowskiej (architektów prowadzących zajęcia na kierunku Architektura)
    • Czterech sędziów SARP (w tym Przewodniczący Sądu Konkursowego oraz Sędzia Referent).
  4. Zastrzega się możliwość powołania dodatkowych członków Sądu Konkursowego, ekspertów, rzeczoznawców lub doradców.
  5. Decyzje Sądu Konkursowego zapadają zwykłą większością głosów.
  6. W przypadku wpłynięcia pracy wypromowanej przez członka Sądu Konkursowego, osoba ta uczestniczy w obradach nad taką pracą jedynie z głosem doradczym.
  7. Protokoły, po przyjęciu przez Sąd Konkursowy, są podpisywane przez Przewodniczącego Sądu Konkursowego i Sekretarza Sądu Konkursowego.

§ 10.
NAGRODY

  1. I nagrodą w Konkursie jest 1500 zł
  2. II nagrodą w Konkursie jest 1000 zł
  3. III nagrodą w Konkursie jest 800 zł
  4. Wyznacza się minimum 2 wyróżnienia oraz dopuszcza nagrody pozaregulaminowe – w ilości ustalonej przez Sąd Konkursowy.

    § 11.
    ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU I OGŁOSZENIE WYNIKÓW

    1. Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi w trakcie obrad Sądu Konkursowego, zgodnie z harmonogramem konkursu.
    2. Ogłoszenie wyników Konkursu nastąpi w miejscu i terminie podanym w harmonogramie Konkursu w trakcie wystawy wybranych zgłoszonych prac.
    3. Wyniki Konkursu zostaną podane do publicznej wiadomości. Sąd konkursowy ma prawo do upublicznienia treści protokołów oraz uzasadnienia dokonanego wyboru.

    § 12.
    WYSTAWA POKONKURSOWA i PUBLIKACJA

    1. Wybrane prace zgłoszone do Konkursu i rozpatrywane przez Sąd Konkursowy będą prezentowane w ramach wystawy pokonkursowej na terenie Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.
    2. Organizator zastrzega sobie prawo do ograniczenia zakresu ekspozycji stosownie do przyjętego scenariusza wystawy oraz technicznych możliwości ekspozycji.

    § 13.
    PRAWA AUTORSKIE

    1. Sposób przeprowadzenia i rozstrzygnięcia Konkursu nie może naruszać praw autorskich Uczestników Konkursu.
    2. Organizator ma prawo prezentacji prac konkursowych podczas wystawy pokonkursowej, jak również publikacji oraz rozpowszechniania poprzez publiczne wystawienie, wyświetlanie i udostępnianie w mediach i środkach masowego przekazu, w tym – sieci internetowej.
    3. Wszyscy autorzy zobowiązani są do bezpłatnego udzielenia zgody Stowarzyszeniu Architektów Polskich Oddział Rzeszów na korzystanie z prac konkursowych, na wymienionych w ust. 2 polach eksploatacji, zgodnie z zapisami na Karcie Zgłoszenia Uczestnictwa.
    4. Wszystkie prawa osobiste pozostają własnością Uczestnika Konkursu.

    § 14.
    KLAUZULA INFORMACYJNA

    W realizacji obowiązku wynikającego z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO), Organizator informuje, iż Administratorem Państwa danych osobowych jest Stowarzyszenie Architektów Polskich ul. Foksal 2, 00-366 Warszawa, telefon: 22 827 87 12, e-mail: rodo@sarp.pl (dalej: „Administrator”). Podstawą przetwarzania Państwa danych jest udzielona nam w związku ze zgłoszeniem do konkursu dobrowolna zgoda (art. 6 ust. 1 lit. a RODO). Zgoda może być w każdym czasie odwołana, co jest równoznaczne z rezygnacją z udziału w Konkursie. Zakres przetwarzanych danych obejmuje informacje przekazane przez uczestnika w karcie zgłoszeniowej – w tym dane identyfikujące oraz dane kontaktowe. Informacje o Uczestniku mogą być przetwarzane przez podmioty współpracujące z SARP w zakresie niezbędnym do realizacji Konkursu. Dane te mogą być powierzone do przetwarzania podmiotom zewnętrznym, takim jak firma księgowa lub hosting internetowy, które realizują konkretne zadania na rzecz i w imieniu SARP a także upoważnionym organom publicznym w związku z realizacją ich zadań określonych przepisami prawa.

    Dane osobowe pozyskane przez Organizatora w związku z Konkursem będą przetwarzane przez cały czas istnienia SARP dla celów naukowych lub historycznych zgodnie z art. 5 ust. 1 lit b RODO.

    Przez okres przetwarzania danych, każdy Uczestnik posiada prawo dostępu do swoich danych i żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo przenoszenia danych, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – Urzędu Ochrony Danych Osobowych. W związku z Konkursem Organizator lub wskazany przez niego podmiot może organizować imprezy i wydarzenia (np. uroczystość rozdania nagród czy uroczystą galę finałową), które mogą być utrwalane w postaci zdjęć, rejestracji audio i video. Materiały te, zawierające wizerunek Uczestników Konkursu oraz innych zaproszonych gości mogą być przetwarzane nieodpłatnie w celach statutowych, w celu promocji architektury i działalności SARP – zdjęcia i filmy mogą być publikowane w Internecie, na stronach i w mediach społecznościowych SARP, właściwego Oddziału oraz w drukowanych publikatorach Administratora i właściwego terytorialnie Oddziału SARP.

    Powrót do listy aktualności

    Licznik odwiedzin: 7696Unikalne odsłony z okresu 2022.12.05 - 2024.12.05
    Liczba wizyt uwzględniających tą stronę. Jeżeli strona odwiedzana była kilka razy podczas jednej wizyty, zostanie policzona tylko raz.

    Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Więcej informacji odnośnie plików cookies.

    Akceptuję