Strona: Konkurs o Doroczną Nagrodę SARP im. Zbyszka Zawistowskiego - "DYPLOM ROKU 2024" / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

Konkurs o Doroczną Nagrodę SARP im. Zbyszka Zawistowskiego - "DYPLOM ROKU 2024"

2024-03-11
Konkurs o DOROCZNĄ NAGRODĘ STOWARZYSZENIA ARCHITEKTÓW POLSKICH im. ZBYSZKA ZAWISTOWSKIEGO – DYPLOM ROKU 2024

Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza do wzięcia udziału w konkursie o DOROCZNĄ NAGRODĘ STOWARZYSZENIA ARCHITEKTÓW POLSKICH im. ZBYSZKA ZAWISTOWSKIEGO – DYPLOM ROKU 2024. Tegoroczna edycja jest jubileuszową, sześćdziesiątą edycją Konkursu.

Wybór prac do finału konkursu odbędzie się w trzech etapach wg harmonogramu - Załącznik nr 1.

Uroczystość wręczania nagród i wyróżnień Laureatom Konkursu Dyplom Roku SARP 2024 odbędzie się w dniu 27 września 2024 r. w Pawilonie Wystawowym SARP, ul. Foksal 2 w Warszawie.

Harmonogram konkursu

data treść dotyczy
1 marca 2024 Powołanie Sądu Konkursowego (do Etapu 2 i 3 konkursu) ZG
1 marca 2024 Ogłoszenie konkursu „Dyplom Roku” – edycja 2024 ZG
4 marca 2024 Wysłanie pism do właściwych Oddziałów SARP oraz Wydziałów Architektury. Rozpoczęcie zadawania pytań do organizatorów konkursu ZG
8 kwietnia 2024 Rozpoczęcie Etapu 1 Konkursu – Powołanie Komisji Kwalifikacyjnych we właściwych Oddziałach SARP, rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń ZO, WA
29 kwietnia 2024 Zakończenie zadawania pytań do organizatorów konkursu ZO, WA, SSK
Udzielenie odpowiedzi na pytania – niezwłocznie SSK
TERMIN Każda z Komisji Kwalifikacyjnych Oddziałów SARP określa i ogłasza nieprzekraczalny termin składania prac konkursowych KK
24 maja 2024 Zakończenie Etapu 1 ZO
5 czerwca 2024 Wysłanie informacji o wynikach Etapu 1 na ręce Sekretarza Sądu Konkursowego ZO
19 czerwca 2024 Rozpoczęcie Etapu 2 – obrady Sądu Konkursowego (siedziba SARP w Warszawie) SSK
19 lipca 2024 Zakończenie Etapu 2
Podanie informacji o zakwalifikowanych pracach do Etapu 3 Zawiadomienie właściwych Komisji Kwalifikacyjnych o uczestnikach zakwalifikowanych do Etapu 3
SSK
23 sierpnia 2024 Dostarczenie/wysłanie elektronicznie przez właściwe Oddziały SARP do Zarządu Głównego SARP w Warszawie, materiałów prac zakwalifikowanych ZO
26 września 2024 Zakończenie Etapu 3
Prezentacja prac dyplomowych 25 uczestników Etapu 3 konkursu
Łódź
SSK
27 września 2024,
g. 16:00
Uroczystość wręczania nagród i wyróżnień
Laureatom konkursu Dyplom Roku 2024
Warszawa
SSK, ZG, ZO

Objaśnienia skrótów:

  • KK – Komisja Kwalifikacyjna
  • SSK – Sekretarz Sądu Konkursowego
  • WA – Wydział Architektury
  • ZG – Zarząd Główny SARP
  • ZO – Zarząd Oddziału SARP

Postanowienia wstępne

  1. Doroczna Nagroda im. Zbyszka Zawistowskiego „DYPLOM ROKU” przyznawana jest przez Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, za najlepszy projekt dyplomowy absolwentowi, który uzyskał w danym roku na wyższej uczelni w Polsce tytuł magistra inżyniera architekta.
  2. Nagroda jest wyłaniana w drodze Konkursu, na warunkach i w trybie określonym niniejszym Regulaminie

Patronaty

Organizator dopuszcza możliwość ustanowienia patronatów (partnerów lub mecenasów) lub innych form wsparcia. Każdorazowo, decyzję o akceptacji podejmuje Zarząd Główny, a informacja będzie podawana do publicznej wiadomości.

Zasady konkursu i warunki uczestnictwa

  1. Konkurs Dyplom Roku jest konkursem, składającym się z 3 Etapów:
    • Etap 1 – Komisja Kwalifikacyjna, powołana w Oddziałach SARP właściwych terytorialnie dla uczelni, przyjmuje i rozpatruje zgłoszenia do Konkursu, zawierające skrótowe opracowanie (wersja elektroniczna) i skan podpisanej Karty Zgłoszenia Uczestnictwa z opinią Promotora lub Recenzenta oraz wersję elektroniczną oryginalnej pracy dyplomowej. Komisja, w przypadku większej liczby prac, może zorganizować prezentację autorską wstępnie wyselekcjonowanych prac. Komisje Kwalifikacyjne Oddziałów SARP sporządzają listy prac nominowanych do 2 Etapu i razem ze skrótowymi opracowaniami oraz skany Kart Zgłoszenia Uczestnictwa przesyłają na ręce Sekretarza Sądu Konkursowego.
    • Etap 2 – Sąd Konkursowy, powołany przez Zarząd Główny SARP, na podstawie przesłanych przez Komisje Kwalifikacyjne w Oddziałach materiałów i dokonuje wyboru 25 prac. W uzasadnionych przypadkach Sąd Konkursowy może poprosić o dodatkowe informacje dotyczące nominowanej pracy dyplomowej.
    • Etap 3 – Sąd Konkursowy, po prezentacjach zaproszonych autorów wybranych 25 prac, przyznaje Nagrody oraz Wyróżnienia..
  2. Do Konkursu mogą być zgłaszane prace dyplomowe magisterskie, wykonane na polskiej uczelni w ramach kształcenia skutkującego nadaniem dyplomu magistra inżyniera architekta, w roku kalendarzowym poprzedzającym rok przeprowadzenia Konkursu, które uzyskały pozytywną opinię Komisji Dyplomowej danego Wydziału Architektury.
  3. Tematem zgłoszonej pracy winno być zadanie projektowe opracowane przez jednego absolwenta. Zgłaszanie prac wykonanych przez zespół autorski absolwentów dopuszcza się warunkowo w uzasadnionych przypadkach.
  4. O Nagrodę mogą ubiegać się prace nominowane przez Komisje Kwalifikacyjne.
  5. Warunkiem udziału w Etapie 2 i 3 Konkursu jest złożenie oświadczenia przez dyplomanta, na Karcie Zgłoszenia Uczestnictwa, potwierdzające jego udział w dalszej części procedury konkursowej.

Zgłaszanie prac

  1. Zgłaszanie prac do Konkursu jest możliwe tylko na Etapie 1 – bezpośrednio do Komisji Kwalifikacyjnej odpowiedniej dla danego Oddziału SARP.
  2. Uprawnionymi do zgłaszania prac dyplomowych do Konkursu na Etapie 1 są:
    1. za pisemną zgodą autora:
      • Promotor,
      • Recenzent,
      • Dziekan, w oparciu o opinie wydziałowych Komisji Dyplomowych,
      • Komisja Dyplomowa lub inne powołane przez Dziekana ciała kolegialne, biorące udział w procesie oceny prac dyplomowych, skutkującym nadaniem dyplomu magistra inżyniera architekta,
    2. za pisemną zgodą i opinią Promotora lub Recenzenta:
      • Autor pracy dyplomowej samodzielnie.
  3. Warunkiem przystąpienia do Etapu 1 jest przesłanie do Sekretarza Komisji Kwalifikacyjnej skrótowych opracowań (wersja elektroniczna) oraz skanu Karty Zgłoszenia Uczestnictwa podpisanej przez autora zgłaszanej pracy (dopuszcza się podpis elektroniczny).
  4. Warunkiem przystąpienia do Etapu 2 jest przesłanie przez Sekretarza Komisji Kwalifikacyjnej listy nominowanych dyplomantów wraz ze skanami Kart Zgłoszenia Uczestnictwa oraz skrótowymi opracowaniami (wersja elektroniczna) do Sekretarza Sądu Konkursowego.
  5. Każda Komisja Kwalifikacyjna ma prawo do zgłoszenia do Etapu 2 dowolnej liczby prac gwarantujących właściwy poziom opracowania prac dyplomowych.

Komunikacja z organizatorem

  1. Autorzy prac dyplomowych oraz przedstawiciele uczelni mogą składać pytania dotyczące Konkursu w terminie przewidzianym w harmonogramie.
  2. Pytania dotyczące Konkursu można składać drogą elektroniczną na adres: dyplom.roku@sarp.pl; w terminie określonym w harmonogramie, przed datą zgłaszania prac do Konkursu. W temacie wiadomości należy wpisać: „Dyplom Roku – pytania”.
  3. Na pytania Organizator udzieli odpowiedzi niezwłocznie, powiadamiając o treści pytania i udzielonej odpowiedzi na stronie internetowej.
  4. Pytania złożone po terminie wskazanym w harmonogramie mogą nie być rozpatrywane.

Składanie prac konkursowych

  1. Składanie prac konkursowych w formie skrótowych opracowań w Etapie 1 przez absolwentów wskazanych przez uprawnionych do udzielania rekomendacji lub samodzielnie następuje na ręce Sekretarza Komisji Kwalifikacyjnej na adres mailowy wskazany przez dany Oddział SARP. Prace muszą posiadać także skan Karty Zgłoszenia Uczestnictwa. Prace należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie określonym przez odpowiednią Komisję Kwalifikacyjną Oddziału SARP.
  2. Prace zakwalifikowane przez Komisje Kwalifikacyjne do Etapu 2 przyjmowane są przez Sekretarza Sądu Konkursowego drogą elektroniczną na podstawie protokołu sporządzonego przez Komisję Kwalifikacyjną danego Oddziału SARP. Osobą odpowiedzialną za przesłanie materiałów prac dyplomowych zakwalifikowanych do Etapu 2 jest Sekretarz Komisji Kwalifikacyjnej Oddziału SARP.
  3. Sąd Konkursowy po wyłonieniu 25 prac zakwalifikowanych do Etapu 3 niezwłocznie zawiadamia o podjętej decyzji Sekretarzy Komisji Kwalifikacyjnych Oddziałów SARP, zobowiązując ich do dostarczenia w wersji elektronicznej materiałów uczestnika do prezentacji autorskiej w trakcie oceny w Etapie 3. Termin zostanie określony w Harmonogramie.
  4. Każda z prac zgłaszanych do Konkursu musi być zamieszczona w oddzielnym folderze i opisana imieniem i nazwiskiem uczestnika.
  5. Prace zgłoszone do Konkursu przyjmuje Sekretarz Sądu Konkursowego Konkursu Dyplom Roku, potwierdzając odbiór pracy.
  6. Prace dostarczone po terminie wskazanym w harmonogramie lub niekompletne nie będą rozpatrywane.

Zawartość pracy konkursowej

  1. Praca zgłaszana do Konkursu w Etapie 1 i 2 składa się z:
    1. Skrótowego opracowania (wersja elektroniczna) zawierającego autorską prezentację pracy dyplomowej zgłoszonej do Konkursu zawierającą wyselekcjonowany materiał obejmujący najistotniejsze jej aspekty opracowany na maksymalnie 2 planszach (wirtualne 100x70 cm) w układzie poziomym o rozdzielczości 75 dpi – zawarty w pliku o pojemności nie większej niż 15 MB.
    2. Części opisowej stanowiącej autorskie streszczenie oryginalnej części opisowej pracy dyplomowej, opracowanej zgodnie z wymogami wewnętrznymi danej uczelni – maksymalnie 4 strony formatu A4.
    3. Opinii promotora lub recenzenta, wskazującej na osiągnięte w pracy dyplomowej wartości.
  2. Praca zgłaszana do Konkursu w Etapie 3 (uzupełnienie do prezentacji autorskiej – plansze na wystawę i publikacji)) składa się z 2 plansz opracowania skrótowego (format *.pdf lub *.jpg) w rozdzielczości umożliwiającej wydruk oraz publikację – plansze na wystawę min. 300 dpi, 5000x3500 piksela.
    Prace nie spełniające wskazanych powyżej wymogów nie będę rozpatrywane.
    Powyższe materiały w wersji elektronicznej należy przesłać na adres: dyplom.roku@sarp,pl; z tytułem WYSTAWA.
  3. O Nagrody mogą ubiegać wszystkie prace zgłoszone przez Komisje Kwalifikacyjne, pod warunkiem spełnienia wymogów formalnych.

Ocena prac konkursowych i kryteria

  1. Głównym kryterium oceny prac dyplomowych zgłaszanych do Nagrody są wybitne wartości architektoniczne i urbanistyczne projektu oraz ich znaczenie w procesie przestrzennego kształtowania środowiska życia człowieka. Elementy te oceniane będą pod kątem wartości przestrzennych i plastycznych pracy, jej wartości ideowej, relacji i wpływu na kształtowanie otoczenia a także nowatorstwo i poziom techniczny prezentowanych rozwiązań. Pod uwagę wzięte będą również rozwiązania w zakresie zagadnień ekologicznych i energetycznych projektowanego obiektu. Przywołane aspekty oceny prac nie stanowią elementów równoprawnych, wartościujących prace w jednakowy sposób. Ze względu na ich różnorodność tematyczną i często ich nieporównywalność, Sąd Konkursowy każdorazowo dokona indywidualnej oceny każdej z prac, wskazując na te elementy, które zdaniem Sądu są decydujące w łącznej ocenie.
  2. Prace konkursowe oceniane są w trzech etapach:
    • Etap 1 – Komisja Kwalifikacyjna ocenia prace w oparciu o przekazane skrótowe opracowania. Każdy z Oddziałów SARP może wprowadzić dodatkowe procedury zmierzające do wyłonienia najlepszych prac także organizując etapowość wyłaniania prac i zapraszając (o ile uzna za istotne) autorów poszczególnych prac do zaprezentowania pracy przed Komisją Kwalifikacyjną.
    • Etap 2 – Sąd Konkursowy dokonuje wstępnej oceny zgłoszonych przez Komisje Kwalifikacyjne prac na podstawie przesłanych na ręce Sekretarza Sądu Konkursowego skrótowych opracowań. Wstępna selekcja może być przeprowadzona bez konieczności obrad stacjonarnych całego Sądu. O sposobie procedowania decyduje Przewodniczący Sądu w porozumieniu z członkami Sądu. Wybór 25 prac wyłonionych do Etapu 3 następuje na zebraniu Sądu Konkursowego zgodnie z harmonogramem. Protokół z obrad Sądu jest oficjalnym dokumentem przekazywanym do macierzystych Wydziałów i Oddziałów SARP informujących o wyłonieniu grupy finalistów.
    • Etap 3 – Sąd Konkursowy w obecności zaproszonych dyplomantów, po wysłuchaniu prezentacji i przeprowadzeniu dyskusji nad każdą z 25 prac przyznaje Nagrody oraz Wyróżnienia
  3. Prace dyplomowe, zgłoszone do konkursu są oceniane na podstawie:
    • dostarczonych materiałów opisowych i graficznych,
    • autorskiej prezentacji dyplomanta (w czasie nie dłuższym niż 5 min.) oraz udzielanych odpowiedzi na pytania Sądu Konkursowego,
    • ewentualnych dodatkowych opinii, powołanych do składu Sądu Konkursowego ekspertów, w przypadku przyznawania nagród pozaregulaminowych.
  4. W przypadku przyznawania w danej edycji Konkursu nagród pozaregulaminowych, wynikających z patronatów sponsorskich lub honorowych, możliwe jest – w porozumieniu z Sądem Konkursowym – ustanowienie dodatkowych kryteriów oceny, co winno stanowić element uzasadnienia przyznania nagrody lub wyróżnienia.

Komisje kwalifikacyjne

  1. Komisję Kwalifikacyjną, do oceny prac w Etapie 1, powołuje właściwy Zarząd Oddziału SARP, w porozumieniu z właściwym dziekanem jednostki organizacyjnej uczelni, realizującej nauczanie w zakresie kształcenia skutkującego nadaniem dyplomu magistra inżyniera architekta.
  2. Komisja Kwalifikacyjna składa się z członków SARP, wyłonionych spośród członków Kolegium Sędziów Konkursowych lub architektów rekomendowanych przez KSK, nie będących nauczycielami akademickimi, oraz przedstawicieli uczelni nominującej prace, nie będących promotorami nominowanych prac. Skład Komisji Kwalifikacyjnej powoływany jest każdorazowo na podstawie porozumienia uczelni i właściwego miejscowo Oddziału SARP z zastrzeżeniem, iż sędziowie SARP muszą zachować większość głosów.
  3. W przypadku niepowołania wspólnej Komisji Kwalifikacyjnej, na podstawie porozumienia uczelni i właściwego miejscowo Oddziału SARP, odpowiednią Komisję powoła Zarząd Główny SARP.
  4. Przewodniczącym Komisji Kwalifikacyjnej jest Prezes właściwego Oddziału SARP lub osoba z Zarządu Oddziału SARP przez Prezesa oddelegowana.
  5. W przypadku, gdy na terenie objętym działaniem danego Oddziału SARP działają równocześnie dwie (lub więcej) uczelnie architektoniczne, wymaganym jest powołanie niezależnych Komisji Kwalifikacyjnych, z tym, że skład osobowy Komisji ze strony SARP będzie ten sam dla każdej Komisji Kwalifikacyjnej, a różnić się one będą jedynie przedstawicielami uczelni nominujących prace.
  6. Sekretarz Komisji Kwalifikacyjnej, odczytuje na posiedzeniu Komisji krótkie uzasadnienie zgłoszenia do konkursu, osoby lub ciała kolegialnego rekomendującego do Nagrody, a Komisja Kwalifikacyjna dokonuje oceny pracy.

Sąd konkursowy

  1. Sąd Konkursowy, do oceny prac konkursowych w Etapie 2 i 3 powołuje Zarząd Główny SARP. Zarząd Główny SARP powołuje także Sekretarza Sądu Konkursowego.
  2. W skład Sądu Konkursowego w liczbie 7-9 osób, wchodzą Przewodniczący Sądu Konkursowego oraz Sędziowie.
  3. Skład Sądu Konkursowego, wybierany jest spośród:
    • Prezesa lub Wiceprezesa SARP (pełniącego funkcję Przewodniczącego Sądu Konkursowego i kierującego pracami Sądu);
    • Laureatów nagród architektonicznych i środowiskowych SARP z roku poprzedzającego edycję Nagrody „DYPLOM ROKU”: „Nagroda Roku SARP”, „Polski Cement w Architekturze”, „Honorowa Nagroda SARP”, „Bene Merentibus SARP;
    • Reprezentantów środowisk architektonicznych z zagranicy;
    • Sędziów z listy Sędziów Konkursowych SARP;
    • Przedstawiciela Partnera konkursu.
  4. Zastrzega się możliwość powołania Sądu Konkursowego niewyczerpującego pozycji w ust. 3 b), c) lub e).
  5. Zastrzega się możliwość powołania dodatkowych ekspertów, rzeczoznawców lub doradców w przypadku wprowadzenia kategorii wyróżnienia lub nagrody pozaregulaminowej.
  6. Żadna z osób pełniących funkcje w składzie Sądu Konkursowego nie może być nauczycielem akademickim.
  7. Sąd Konkursowy oraz Sekretarz Sądu Konkursowego pracują zgodnie z zasadami określonymi w „Regulaminie sędziów konkursowych SARP oraz konkursów architektonicznych i urbanistycznych”..
  8. Protokoły, po przyjęciu przez Sąd Konkursowy, są podpisywane przez Przewodniczącego Sądu Konkursowego i Sekretarza Sądu Konkursowego.

Nagrody

  1. Sąd Konkursowy ustala w porozumieniu z Zarządem Głównym SARP wysokość kwot przeznaczonych na nagrody i ewentualne wyróżnienia, w ramach przeznaczonych na ten cel funduszy budżetowych.
  2. Podstawą do wydatków związanych z nagrodami jest budżet SARP oraz coroczny preliminarz Konkursu, sporządzony przez Sekretarza Sądu Konkursowego i zatwierdzony przez Skarbnika SARP, zgodnie z wytycznymi Zarządu Głównego SARP.
  3. Do wykonywania wydatków, zgodnie z zatwierdzonym preliminarzem, upoważniony jest Sekretarz Sądu Konkursowego.
  4. Wyróżnienia i nagrody przyznawane są przez Sąd Konkursowy, zgodnie z zapisami ust. 1.

Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników

  1. Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi w ramach obrad Sądu Konkursowego, zgodnie z harmonogramem konkursu zatwierdzonym przez Zarząd Główny SARP.
  2. Ogłoszenie wyników Konkursu nastąpi w miejscu i terminie podanym w harmonogramie Konkursu.
  3. Wyniki Konkursu zostaną przesłane do macierzystych uczelni Laureatów Konkursu i Oddziałów oraz podane do publicznej wiadomości.

Wystawa pokonkursowa i publikacja

  1. Prace biorące udział w 3 Etapie Konkursu i rozpatrywane przez Sąd Konkursowy będą prezentowe (2 plansze skrótowego opracowania) w ramach wystawy pokonkursowej w miejscu ustalonym każdorazowo w harmonogramie.
  2. Obliguje się wszystkie Oddziały SARP do ogłaszania na stronach internetowych oddziałów wyników Konkursu oraz kierowania prośby o publikowanie wyników na stronach uczelni, których absolwenci brali udział w Konkursie.

Prawa autorskie

  1. Sposób przeprowadzenia i rozstrzygnięcia Konkursu nie może naruszać praw autorskich Uczestników Konkursu.
  2. SARP ma prawo prezentacji prac konkursowych podczas wystawy pokonkursowej, jak również publikacji oraz rozpowszechniania poprzez publiczne wystawienie, wyświetlanie i udostępnianie w mediach i środkach masowego przekazu, w tym – sieci internetowej.
  3. Wszyscy autorzy zobowiązani są do bezpłatnego udzielenia zgody Stowarzyszeniu Architektów Polskich na korzystanie z prac konkursowych, na wymienionych w ust. 2 polach eksploatacji, zgodnie z zapisami na Karcie Zgłoszenia Uczestnictwa.
  4. Wszystkie prawa osobiste pozostają własnością Uczestnika Konkursu.

Postanowienia końcowe

  1. Każda edycja Konkursu zostanie poprzedzona opracowaniem przez Zarząd Główny SARP harmonogramu, będącego Załącznikiem 1 do Regulaminu Konkursu.
  2. Integralną częścią Regulaminu są:
Powrót do listy aktualności

Licznik odwiedzin: 6823Unikalne odsłony z okresu 2022.05.07 - 2024.05.07
Liczba wizyt uwzględniających tą stronę. Jeżeli strona odwiedzana była kilka razy podczas jednej wizyty, zostanie policzona tylko raz.

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Więcej informacji odnośnie plików cookies.

Akceptuję