Strona: Metropolitalny CLIMATHON - konkurs dla studentów w temacie: Recykling w mieście. Metropolia Zero Waste / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

Metropolitalny CLIMATHON - konkurs dla studentów w temacie: Recykling w mieście. Metropolia Zero Waste

2022-10-21
Climathon 2022 - Gospodarka Obiegu Zamkniętego. Recykling w mieście. Metropolia Zero Waste.

Pod koniec października organizowany jest Metropolitalny CLIMATHON. Jest to konkurs dla studentów wszelkich szczebli w temacie: Recykling w mieście. Metropolia Zero Waste. Wszyscy studenci, niezależnie od kierunku i uczelni będą mile widziani.

Czym jest Climathon?

Climathon to międzynarodowy ruch organizowany przez EIT Climate-KIC , którego celem jest angażowanie miast i obywateli w działania na rzecz klimatu! Kładzie podstawy dla konkretnych projektów, start-upów zorientowanych na wpływ i długotrwałych rozmów z decydentami na temat planów i polityk miejskich.
Sercem naszej społeczności są lokalni organizatorzy Climathon, którzy napędzają ruch na całym świecie. Politycy, przedsiębiorcy, młodzież, liderzy biznesu, hakerzy, naukowcy, studenci i profesjonaliści są zaproszeni do udziału w tej podróży polegającej na współtworzeniu, generowaniu pomysłów i zaangażowaniu obywateli.
Climathon to 24-godzinny wyścig kreatywności odbywający się równolegle w ponad 140 miastach na świecie. Podczas wydarzenia uczestnicy będą szukać rozwiązań w jaki sposób, w trosce o ochronę klimatu, możemy możemy działać na rzecz wspólnego dobra i przyszłości naszej planety.

Climathon 2022

Tegoroczna globalna kampania Climathonu odbędzie się w dniach 27-28 października 2022 r.  z ekscytującą mieszanką formatów fizycznych, cyfrowych i hybrydowych.

Finał III edycji Metropolitalnego Climathonu odbędzie jest skierowany do studentów, wszystkich trybów, kierunków i uczelni wyższych w Polsce.

Metropolitalny Climathon 2022. 24-godzinny event na rzecz recyklingu w mieście.

Od 2015 roku w październiku miasta i mieszkańcy podejmują wspólne wyzwania, aby w ramach Climathonu współtworzyć odpowiedzi na lokalne wyzwania klimatyczne. Również w tym roku setki osób z miast na całym świecie ponownie spotkają się aby wspólnie wziąć udział w Światowej Kampanii Climathonu. Będą współpracować by budować świadomość klimatyczną, zburzyć status quo i na nowo zaproponować rozwiązania związane z tym jak produkujemy, przemieszczamy się i konsumujemy. Dlatego do globalnej sieci liderów i osób zaangażowanych w ochronę klimatu dołącza Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Fundacja Fortis Pro Nobis organizując po raz trzeci wydarzenie w ramach Climathonu. W tym roku do udziału zapraszamy studentów z całej Polski.

Nowe pomysły na lepsze jutro

W miastach metropolii coraz wyraźniej zdajemy sobie sprawę z konsekwencji niekorzystnych zmian klimatu i coraz lepiej potrafimy podejmować z nimi wyzwania. Przed szereg różnych problemów i zagrożeń z jakimi chcemy się mierzyć, takim wyzwaniem jest recykling w mieście i gospodarka obiegu zamkniętego!

„Największą siłą Climathonu jest realna możliwość przełożenia pomysłów na konkretne działania i kolejne kroki w stronę neutralności klimatycznej. Z kolei lokalność umożliwia wypracowanie rozwiązań skrojonych pod konkretne wyzwania danego miejsca, co często ma ogromny wpływ na efekty prowadzonych działań. Właśnie dlatego, że wierzymy w skuteczność formuły Climathonu, zdecydowaliśmy się wspólnie z Metropolią GZM zorganizować kolejną Metropolitalną edycję tego popularnego na całym świecie wydarzenia.” – komentuje Marcin Korzeb Fundacja Fortis Pro Nobis.

Recykling w mieście i gospodarka obiegu zamkniętego jest kluczem do ograniczenia negatywnego oddziaływania miast i ich mieszkańców na środowisko, to nie tylko zmniejszanie presji środowiskowych, zagadnienie to dotyka także zagadnień natury społecznej, a inwestując w poprawę świadomości ponownego wykorzystania surowców, można również generować przyszłe oszczędności finansowe, które można przeznaczyć na walkę o dobro naszej planety.

Jeśli nadal będziemy eksploatować zasoby w obecnym tempie, do 2050 r. będziemy potrzebować zasobów trzech planet Ziemi. Ograniczone zasoby i kwestie klimatyczne wymagają przejścia od społeczeństwa typu „take-make-dispose” („weź-wyprodukuj-wyrzuć") do neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla, zrównoważonej środowiskowo, wolnej od toksyn gospodarki o całkowicie zamkniętym obiegu do 2050 roku.

Według statystyk Eurostatu w 2014 roku kraje Unii Europejskiej wytworzyły na jednego mieszkańca 4,9 tony odpadów, z czego 34,7% stanowiły odpady budowlane, 28,2% odpady wydobywcze, 10,2% odpady przemysłowe i 8,3% odpady komunalne. Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika zaś, że w 2017 roku przeciętny Polak wyprodukował 303 kg odpadów komunalnych, podczas gdy 4 lata wcześniej było to 280 kg. Przy czym trzeba podkreślić, że średnia europejska wynosiła wówczas 475 kg śmieci na głowę.

W ostatnich latach, po pojawieniu się alarmujących informacji o zmianach klimatycznych i zagrożeniach z nimi związanych, stało się jasne, że obecny model linearny wymaga transformacji. Wspierana przez Unię Europejską idea gospodarki o obiegu zamkniętym zakłada możliwie racjonalne wykorzystywanie zasobów i ograniczanie negatywnego oddziaływania odpadów na środowisko; produkty, materiały i surowce powinny pozostawać w obiegu tak długo, jak to możliwe, przy zminimalizowaniu wytwarzania odpadów.

Problem dotyczy nas wszystkich, jest systemowy i wymaga systemowego podejścia. Wymaga nowej kreatywności i pomysłowości mieszkańców jak radzić sobie z tym wyzwaniem!

Ogólne informacje o wydarzeniu

  • Climathon jest międzynarodowym programem dotyczącym ochrony klimatu, którego punkt kulminacyjny to 24-godzinne wydarzenie, w trakcie którego uczestnicy we współpracy z zaproszonymi ekspertami wypracowują rozwiązania służące ochronie klimatu.
  • Rozwiązania biorą udział w Konkursie, który jest częścią wydarzenia.
  • Organizatorem Wydarzenia Climathon 2022, którego temat przewodni to „Gospodarka obiegu zamkniętego. Recykling w mieście. Metropolia zero waste” jest Fundacja Fortis Pro Nobis, która działa w tym zakresie na zlecenie Metropolii GZM, w zakresie objętym odrębną umową.
  • Wydarzenie kierowane jest do studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych uczelni wyższych z całej Polski.

Zakres tematyczny konkursu

  • Uczestnicy wydarzenia będą mieli za zadanie przygotowanie projektu rozwiązania, które odpowie na problem dotyczący tematu przewodniego Climathonu.
  • Zaproponowane rozwiązanie może mieć zastosowanie w skali mikro, jak i w skali makro.
  • Zaproponowany projekt powinien uwzględniać kryteria podane w załączniku nr 1 do Regulaminu.

Warunki udziału w Konkursie

  • Uprawnionymi do udziału w Konkursie, są osoby posiadające status studenta I i/lub II stopnia studiów, studiów podyplomowych oraz studiów doktoranckich uczelni wyższych działających w Polsce, prowadzonych w dowolnym trybie.
  • Za studenta studiów I stopnia, uważa się również absolwenta studiów I stopnia do końca roku kalendarzowego, w którym absolwent ukończył studia I stopnia.
  • Zgłoszenie udziału uczestnika/zespołów następuje na podstawie formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie https://climathon.pl/, w zakładce REJESTRACJA.
  • W wydarzeniu udział może wziąć maksymalnie 60 osób. Zgłoszenia przyjmowane są indywidualnie lub grupowo. W ramach zgłoszenia grupowego w wydarzeniu może wziąć udział 12 zespołów, każdy maksymalnie po 5 osób, przy założeniu nieprzekroczenia maksymalnej liczby użytkowników.
  • Uczestnicy indywidualni mogą łączyć się w zespoły, a także dołączać do innych zespołów, pod warunkiem nie przekroczenia ilości 5 osób w zespole.
  • Uczestnicy Konkursu mogą opracować podczas Wydarzenia projekt indywidualnie lub grupowo.
  • Aby wziąć udział w wydarzeniu uczestnicy muszą:
    a) Najpóźniej w dniu wydarzenia, uczestnicy biorący udział stacjonarnie muszą przedstawić aktualną legitymację studencką lub inny równoważny dokument świadczący o statusie studenta, uczestnicy biorący udział on-line muszą dostarczyć na 2 dni przed wydarzeniem skan aktualnej legitymacji studenckiej lub inny równoważny dokument świadczący o statusie studenta na adres email: potwierdzenie@climathon.pl.
    b) wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzebę realizacji i uczestnictwa w Wydarzeniu, a także jego promocji (klauzula RODO),
    c) wyrazić zgodę na wykorzystanie wizerunku uczestnika w celach informacyjnych i promocyjnych Wydarzenia,
    d) wyrazić zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie bez ograniczeń pozyskanych przez organizatorów wszelkich danych i informacji, a także stworzonych projektów i materiałów, nieodpłatnie, na każdym polu eksploatacji w szczególności w celach promocyjnych i marketingowych Organizatora i/lub Wydarzenia.
  • Ze względu na sytuację związaną z pandemią COVID-19, Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do przerwania, odwołania, realizację Wydarzenia w modelu hybrydowym lub w pełni przeniesienia wydarzenia do trybu on-line.
  • Na terenie części stacjonarnej Wydarzenia należy stosować się do aktualnie obowiązujących norm sanitarnych i rozporządzeń w związku z pandemią COVID-19 wg wskazań GIS dostępne na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus.
  • W Konkursie nie mogą brać udziału pracownicy Organizatora i Zleceniodawcy oraz osoby przygotowujące i prowadzące Konkurs.
  • Przystąpienie do udziału w Konkursie jest równoznaczne z akceptacją przez Uczestnika Regulaminu w całości. Uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania określonych w nim zasad, jak również potwierdza, iż Uczestnik spełnia wszystkie warunki, które uprawniają go do udziału w Konkursie.
  • Uczestnictwa w Konkursie, jak i praw oraz obowiązków z nim związanych nie można przenosić na inne osoby.

Zasady konkursu

  • Udział w Konkursie jest bezpłatny.
  • Liczba miejsc jest ograniczona, w wydarzeniu może wziąć udział maksymalnie 60 uczestników. Organizator poinformuje o zakwalifikowaniu uczestników do Wydarzenia na podstawie przesłanego zgłoszenia. Organizator zastrzega sobie prawo do zakwalifikowania jedynie wybranych zgłoszeń. Organizator zastrzega sobie prawo do zwiększenia liczby dopuszczonych zgłoszeń do udziału w wydarzeniu.
  • Informacje o rejestracji uczestników i link do rejestracji zostaną umieszczone na stronie www.climathon.pl.
  • Pomysły uczestników zostaną opracowane podczas 24-godzinnego Wydarzenia (27-28.10.2022) w formie projektów konkursowych. Do dyspozycji uczestników będą eksperci oraz mentorzy, którzy służyć będą pomocą, wiedzą oraz swoim doświadczeniem.
  • Do Konkursu mogą być zgłoszone jedynie projekty, które będą odpowiedzią na zdefiniowane w ramach Climathonu 2022 wyzwanie i temat przewodni wydarzenia.
  • Projekty uczestników mogą w dowolny sposób uwzględniać i łączyć zagadnienia opisane w §2.
  • W ramach projektu zgłoszonego do Konkursu, mogą być wykorzystane:
    a) Dostępne publiczne miejskie źródła informacji (w szczególności Miejskie Systemy Informacji Przestrzennej), w tym o realizowanych działaniach, dokumentach planistycznych, dane przestrzenne i inne o ile ich udostępnienie jest możliwe technicznie i prawnie;
    b) zewnętrzne źródła danych i informacji, które są publicznie dostępne (na zasadach niekomercyjnych);
    c) własne materiały i opracowania uczestników Konkursu, do których dysponują oni prawami autorskimi.
  • Każdy z projektów biorących udział w Konkursie będzie prezentowany przez autorów projektu w czasie sesji prezentacyjnej. Prezentacja projektów będzie publiczna, a każdy zespół projektowy będzie miał 4 minuty na zaprezentowanie swojego pomysłu. Po prezentacji przewidziany jest czas na ew. pytania do autorów wybranych projektów.
  • Organizator nie określa wymagań co do sposobu prezentacji projektu.
  • Komisja Konkursowa oceni zgłoszone projekty zgodnie z kryteriami wyboru projektów (załącznik nr 1 do Regulaminu).
  • Organizator zastrzega, że Komisja Konkursowa ma prawo nie wyłonić Zwycięzcy.
  • W przypadku uzyskania przez więcej niż jeden projekt takiej samej oceny punktowej członkowie Komisji wybierają zwycięskie rozwiązanie poprzez głosowanie.
  • Autorzy zwycięskich projektów są zobligowani do przygotowania prezentacji swojego projektu w formie elektronicznej, prezentacji ppt lub pdf, w terminie 3 dni od dnia zakończenia wydarzenia i przesłanie jej na adres email: projekty@climathon.pl. Przygotowany materiał zostanie wykorzystany w celach promocyjnych i marketingowych.

Nagrody

  • Nagrodami głównymi dla Zwycięzców Konkursu są:
    • Nagroda I – główna 10 000 zł;
    • Nagroda II 5 000 zł;
    • Nagroda III 3 000 zł;
    • nagrody sponsorów (o ile zostaną przewidziane);
    • prezentacja projektów w czasie Open Eyes Economy Summit (OEES) 2022 (o ile zostanie przewidziana);
    • wsparcie promocyjne w dalszym przygotowywaniu projektu do realizacji;
    • Konsultacje wdrożeniowe (coaching i mentoring).
  • Organizator zastrzega sobie prawo do przyznania dodatkowych nagród dla zwycięzcy, jak i pozostałych uczestników wydarzenia.

Jak można wziąć udział?

Misją Climathonów jest łączenie miast i obywateli na całym świecie. Możesz się zaangażować, przejmując inicjatywę i biorąc udział w Climathonie organizowanym w twoim mieście, regionie, kraju.

Współpracujemy z Organizacjami, które odpowiadają lokalnie za przeprowadzenie Climatonu, ponieważ to one wiedzą jak podnieść lokalną świadomość klimatyczną, wzmocnić lokalne ekosystemy i zainspirować do dalszych działań na rzecz klimatu.

Dołączając do lokalnego Climatonu jako uczestnik, możesz przenieść swoje pomysły na wyższy poziom.

Wreszcie możesz wesprzeć rozwój Climathon, promując wydarzenie, czy współpracując z lokalnym Organizatorem jako Partner lub Sponsor wydarzenia..

Bądź zmianą?

Zostań częścią naszej społeczności twórców zmian zaangażowanych w tworzenie społeczeństwa bez emisyjnego i odpornego na zmiany klimatu.

Weź udział w Climathonie?

Jesteś pełen pomysłów? Czy czujesz, że masz głos w walce ze skutkami zmian klimatycznych w Twoim mieście i społeczności? Odkryj, jak możesz dołączyć do Climatonu w pobliskim mieście i wcielać swoje pomysły w życie..

Dlaczego warto wziąć udział w Climathonie??

Jeśli jesteś otwarty na poznawanie nowych ludzi, budowanie przyjaźni, współpracę i tworzenie pomysłów, które mogą pomóc w walce ze zmianami klimatu w Twoim mieście, Climathon jest dla Ciebie.

Racjonalne wykorzystywanie energii oraz zmniejszanie poziomu jej zużycia sprawia, że możemy działać wydajniej, oszczędniej i stać się bardziej przyjaznymi dla środowiska i klimatu. Pomysły uczestników Climathonu dotyczyć mogą zarówno ograniczania strat ciepła, kogeneracji, izolacji, wentylacji, modernizacji oświetlenia, jak również innowacyjnych rozwiązań w sferze odnawialnych źródeł energii i wszystkich innych pomysłów wspomagających zmniejszanie zużycia energii i ciepła w mieście. Efektywność energetyczna ma też szersze zalety ekonomiczne. W makro skali to m.in. ograniczenie wyczerpywania surowców, czy zmniejszenie skali importu surowców energetycznych. Ma również przełożenie na oszczędności dla indywidualnych odbiorców, bo pozwala ograniczyć wzrost rachunków za wodę, ciepło i prąd.

Jak można się zgłosić do Climathonu?

Wystarczy wejść na stronę www.climathon.pl i znaleźć formularz rejestracyjny oraz wypełnić wszystkie pola. Informacja zwrotna powinna pojawić się do 23 października.

III Metropolitalny Climathon odbędzie się stacjonarnie (opcjonalnie on-line). 27 października wydarzenie rozpocznie się w Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

W jakich godzinach będzie się odbywać?

Climathon zacznie się 27 października o godz. 12:30 rejestracją. Skończy się natomiast 28 października o godz. 14:45.

Szczegóły dotyczące konkursu

Dalsze informacje na https://climathon.pl/

Powrót do listy aktualności

Licznik odwiedzin: 7269Unikalne odsłony z okresu 2022.07.16 - 2024.07.16
Liczba wizyt uwzględniających tą stronę. Jeżeli strona odwiedzana była kilka razy podczas jednej wizyty, zostanie policzona tylko raz.

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Więcej informacji odnośnie plików cookies.

Akceptuję