Strona: Nagroda ministra za najlepszy dyplom inżynierski dla absolwentki Politechniki Rzeszowskiej / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

2019-03-06

Paulina Pabian, absolwentka architektury Politechniki Rzeszowskiej została laureatką konkursu o Nagrodę Ministra Rozwoju i Inwestycji na najlepszą pracę inżynierską. Nagrodzona praca pt. „Projekt architektoniczny przedszkola” powstała pod kierunkiem dr inż. arch. Cezarego Szpytmy.

Projekt zakłada innowacyjne zlokalizowanie przedszkola na terenie istniejących ogródków działkowych. Ma to na celu zintegrowanie placówki z naturą, położenie nacisku na edukację praktyczną i integrację pokoleń.

Przedszkole zaprojektowane zostało jako szereg oddzielnych budynków o rożnych funkcjach zlokalizowanych na czterech osobnych działkach w obrębie ogródków działkowych. Na pierwszej działce znalazł się budynek administracyjny z salą zabaw dla dzieci i poczekalnią dla rodziców. Na kolejnej główny budynek przedszkola z jednoprzestrzennym układem wnętrz, którego sercem stała się dziecięca kuchnia. Trzecia działka to miejsce na małą oborę dla kóz. W ostatniej lokalizacji znajduje się plac zabaw wykorzystujący naturalne ukształtowanie terenu oraz istniejąca zieleń.

W zaprojektowanym przedszkolu dzieci nie są dzielone na grupy wiekowe, dzięki czemu mogą uczyć się od siebie. Paulina Pabian mówi, że zaproponowała przedszkole odmienne od istniejących i wyraźnie eksperymentalne. Tłumaczy, że chciała, by przestrzeń była jak najbardziej różnorodna i nie ograniczała dzieci.

- Praca dotyczyła zaprojektowania optymalnego środowiska dla rozwoju dzieci w oparciu o wytyczne pedagogiczne. Zadanie postawione przed dyplomantką wiązało się z ucieczką od utartych i pod wieloma względami niepoprawnych wzorców takiej przestrzeni. Jej praca to również świadomy głos na temat roli i nowych możliwości wykorzystania obszarów miejskich ogródków działkowych – komentuje dr inż. arch. Cezary Szpytma, promotor pracy.

Paulina Pabian przyznaje, że otrzymana nagroda utwierdza ją w przekonaniu, że ciężka praca jaką włożyła w przygotowanie tego projektu miała sens i motywuje ją do dalszego rozwoju i pracy.

Nagroda Ministra przyznawana jest za prace dyplomowe, rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz publikacje w dziedzinach architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.

Licznik odwiedzin: 6749Unikalne odsłony z okresu 2022.03.28 - 2024.03.28