Strona: NKG GLOB ZAPRASZA NA SZLAKI WOKÓŁ AOS BEZMIECHOWA GÓRNA / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

NKG GLOB ZAPRASZA NA SZLAKI WOKÓŁ AOS BEZMIECHOWA GÓRNA

2022-11-07
, red.  dr inż. Grzegorz Oleniacz, członkowie NKG GLOB
Studenci Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury należący do Naukowego Koła Geodetów GLOB podczas październikowego obozu w AOS Bezmiechowa Górna

Październikowy obóz w AOS Bezmiechowa Górna Koła Geodetów GLOB

Podczas październikowego obozu w AOS Bezmiechowa Górna studenci WBIŚiA należący do Naukowego Koła Geodetów GLOB odnowili oznakowanie 3 szlaków turystycznych założonych w pobliżu AOS w latach 2009-2012:

• Szlak żółty im. gen. pil. Tadeusza Góry (14 km),
  • Szlak niebieski „Rektorski” (18 km),
  • Szlak czerwony im. Marii Czerkawskiej (16km).

Szlak niebieski

Zaczyna się nieopodal budynku Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej Górnej. Pierwsza część trasy biegnie przez malowniczo zadrzewione tereny, po drodze prowadząc przez dwa szczyty - Słonny (668 m n.p.m.) oraz Przysłup (658 m n.p.m.). Po około 12 km szlaku, wychodzimy z lasu. W tym miejscu mamy możliwość lekko zboczyć z trasy, aby zwiedzić XIV-wieczne ruiny zamku Sobień. Dalej szlak prowadzi drogą przez miejscowość Manasterzec. Na końcowym odcinku trasy, trafiamy ponownie do lasu, gdzie po około 2 km, wracamy do miejsca początkowego szlaku.

Szlak czerwony

Rozdziela się z szlakiem niebieskim i żółtym po około 1km idąc w dół do drogi głównej. Podczas zejścia z góry mijamy Murale Andrejkowa Cichy Memoriał. Po 2km drogi asfaltowej wchodzimy w las przy Parku Krajobrazowym Gór Słonnych. kierując się do Klasztoru Sióstr Niepokalanej Oblubienicy Ducha Świętego. Z lasu wychodzimy w miejscowości Rudenka gdzie mijamy cmentarz i drewnianą Cerkiew Opieki Najświętszej Marii Panny. Na wyższych punktach szlaku poza lasami można podziwiać malowniczy krajobraz Następnie wchodzimy ponownie do lasu kierując się ku Bezmiechowej górnej gdzie dochodzimy do asfaltu a następnie kierujemy się w górę ku początku naszej trasy w Akademickim Ośrodku Szybowcowym.

Szlak żółty

Jest najkrótszy szlakiem, mającym długość 14 kilometrów. Podczas wędrówki możemy podziwiać otaczający nas piękny las i polany, widoki wyłaniających się zza drzew Gór Słonnych oraz okoliczne wsie. Cała wędrówka trwa około 5 godzin. Mimo, że jest najkrótszy, jednak nie należy do najłatwiejszych. Na jego drodze możemy spotkać sporo stromych odcinków drogi leśnej, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Do zobaczenia na szlaku!
Naukowe Koło Geodetów GLOB