Strona: Nominacja profesorska dr hab. inż. Doroty Papciak / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

Nominacja profesorska dr hab. inż. Doroty Papciak

2024-10-09
Prof. dr hab. inż. Dorota Papciak.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 13 września 2024 r. nadał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka dr hab. inż. Dorocie Papciak z Zakładu Oczyszczania i Ochrony Wód na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.

Prof. Dorota Papciak jest absolwentką Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej. Stopień doktora uzyskała na podstawie uchwały Rady Wydziału Ochrony Środowiska i Rybactwa Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) z dnia 30 września 1998 r. Stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska otrzymała 27 maja 2014 r., uchwałą Rady Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień poszukiwania innowacyjnych materiałów filtracyjnych i rozwijane są w kierunku zastosowania procesów biosorpcyjnych w technologii uzdatniania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Wieloletnie badania nad właściwościami sorpcyjnymi minerałów i sorbentów naturalnych spowodowały ukierunkowanie jej zainteresowań badawczych w stronę wykorzystania procesów biologicznych i mikroorganizmów do wspomagania procesu sorpcji. Celem tych badań było poszukiwanie materiałów wielofunkcyjnych tj. takich, które połączyłyby zdolności sorpcyjne z buforującymi, stymulującymi wzrost i formowanie biofilmu i umożliwiły odtwarzanie pojemności sorpcyjnej złóż filtracyjnych poprzez mikrobiologiczną autoregenerację. Drugi nurt badań, związany był z problematyką wtórnego zanieczyszczenia wody wodociągowej oraz analizą zmian jej jakości, stabilności fizycznej, chemicznej i biologicznej w systemie dystrybucji. Trzeci obszar badań dotyczył problematyki zmian jakości i oceny stabilności magazynowanych wód deszczowych zbieranych z powierzchni dachowych, ich oczyszczania i zastosowania jako awaryjnego źródła wody do celów gospodarstwa domowego, w tym do celów spożywczych i higienicznych.

Prof. Dorota Papciak jest autorem i współautorem 117 artykułów naukowych, współautorem 2 monografii i 2 podręczników akademickich oraz 2 recenzowanych skryptów. Prezentowała wyniki swoich badań na 25 konferencjach krajowych i 25 międzynarodowych.

Istotnym elementem jej działalności naukowej była współpraca z otoczeniem gospodarczym (realizacja dwóch projektów badawczych). Jest współautorem 2 wdrożeń technologicznych i 23 ekspertyz oraz opracowań dla dla firm projektowych i przedsiębiorstw komunalnych.

Prof. Dorota Papciak brała udział w realizacji 8 projektów naukowych finansowanych w trybie konkursowym (NCBiR, MNiSW, PCI). W dwóch pełniła rolę kierownika, w 6 rolę wykonawcy. Odbyła 9 miesięczny staż pracowników naukowych Politechniki Rzeszowskiej w „Tarnobrzeskich Wodociągach” realizując projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz staż naukowy w Petro Mohyla Black Sea National University in Mykolaiv (Ukraina), Department of Ecology and Environmental Management. Dwukrotnie była zapraszana na staże Visiting Lecturer w ramach programu ERASMUS+ w Universidad de Las Palmas de Gran Canaria w Hiszpanii, oraz w Portugali w Universidad Lusofona do Porto.

Wypromowała 2 doktorów, była recenzentem w 2 przewodach doktorskich i 6 przewodach habilitacyjnych. W ramach działalności dydaktycznej była promotorem ok. 100 prac magisterskich i 33 inżynierskich. Pełniła liczne funkcje organizacyjne na uczelni. Była m.in., członkiem Senatu Politechniki Rzeszowskiej (2018-2021), V-ce przewodniczącą Konwentu Profesorów Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej (2019-2021), członkiem Rady Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej (2004-2019, 2021-obecnie), członkiem Rady Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka Politechniki Rzeszowskiej (od 2019 r.), członkiem Komisji Doktorskiej ds. nadawania stopnia naukowego doktora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska/inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka (od 2015), kierownikiem Zakładu Oczyszczania i Ochrony Wód (od 2017 r.), członkiem Wydziałowej Komisji ds. Kształcenia (2012-2021), kierownikiem Studiów Podyplomowych „Ochrona Środowiska w Zakładach Przemysłowych i Gminie” (2013-2020), członkiem Komisji Konkursowej do prowadzenia rekrutacji do Szkoły Doktorskiej (2020 2023), członkiem Uczelnianej Komisji Mieszkaniowej (2020-2024).

Za swoją działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną otrzymała łącznie 15 Nagród Rektora Politechniki Rzeszowskiej, Medal KEN oraz złoty medal Prezydenta RP za długoletnią służbę.

Licznik odwiedzin: 7473Unikalne odsłony z okresu 2022.10.16 - 2024.10.16