Strona: Ostateczne wyniki ewaluacji za okres 2017-2021 - wszystkie dyscypliny z uprawnieniami do nadawania stopni naukowych / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

2023-01-30
Wyniki ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021

W ramach przeprowadzonej w latach 2017-201 ewaluacji działalności naukowej dyscypliny architektura i urbanistyka oraz inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka uzyskały kategorię A, natomiast dyscyplina inżynieria lądowa i transport uzyskała kategorię B+.

Ewaluacja 2017-2021

Proces ewaluacji obejmował lata 2017-2021 (rok został dodany ze względu na pandemię, która wpłynęła znacząco na działanie uczelni wyższych). Zgodnie z tzw. Ustawą 2.0 kategoria przyznana danej dyscyplinie naukowej nie tylko determinuje przyznanie jednostkom dofinansowania, ale ma też wpływ m.in. na możliwość nadawania stopni, charakter uczelni, możliwość prowadzenia szkół doktorskich, samodzielność przy tworzeniu kierunków studiów. Aby utrzymać te uprawnienia dyscypliny muszą mieć kategorię co najmniej B+.

Wyniki ewaluacji

Wyniki ewaluacji podane w lipcu 2022 roku przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, przyznały kategorię A dyscyplinie architektura i urbanistyka, natomiast kategorię B+ dyscyplinom inżynieria lądowa i transport oraz inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Przewodniczący Rady Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka – prof. dr hab. inż. Daniel Słyś jak i władze rektorskie oraz dziekańskie zadecydowały się odwołać i tym samym czynić starania o uzyskanie wyższej kategorii. Bardzo staranne przygotowanie się do procesu odwoławczego oraz wsparcie władz rektorskich zaowocowało sukcesem.

Ostateczny wynik ewaluacji

Decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki podniesiono kategorię z B+ na A w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. To duży sukces. Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury jako jedyny Wydział w skali Uczelni posiada dwie dyscypliny naukowe z kategorią A.

Podziękowanie

Dziękuję społeczności akademickiej Wydziału za zaangażowanie i pracę, czego dowodem są ostatecznie uzyskane kategorie naukowe - komentuje uzyskanie kategorii z uprawnieniami do nadawania stopni naukowych Dziekan prof. dr hab. inż. Lech Lichołai.

Licznik odwiedzin: 6797Unikalne odsłony z okresu 2022.04.23 - 2024.04.23