Strona: Podkarpackie Centrum Innowacji będzie wspierać naukowców naszego Wydziału / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

Podkarpackie Centrum Innowacji będzie wspierać naukowców naszego Wydziału

2019-10-31

Miło nam donieść, że w gronie nagrodzonych zespołów naukowych w ramach  konkursu "Program grantowy na prace B+R jednostek naukowych” realizowanego przez Podkarpackie Centrum znalazł się zespół projektowy z naszego Wydziału.

Do konkursu wpłynęły 103 wnioski, z czego tylko 2 nie spełniły kryteriów formalnych. Zgłoszone projekty dotyczyły m.in. takich dziedzin naukowych jak: technologie informacyjno-komunikacyjne, efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii, transport i motoryzacja, ochrona zdrowia i technologie medyczne, biogospodarka i żywność oraz zaawansowane materiały i narzędzia. Komitet Alokacji Zasobów w dniu 22 października 2019 r. po naradach postanowił, że 25 zespołów naukowych otrzyma dofinansowanie na kwotę blisko 4 mln złotych. Politechnika Rzeszowska otrzymała 14 grantów na łączną kwotę ponad 1,7 mln zł. Wniosek z naszego Wydziału uzyskał 45,5 punktów na 50 możliwych i został sklasyfikowany na 8 miejscu.

Uroczyste wręczenie "symbolicznych czeków" odbyło się w dniu 29 października br. podczas konferencji podsumowującej pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie projektów. Z rąk Marszałka Województwa Podkarpackiego Pana Władysława Ortyla, w obecności Prezesa Zarządu Podkarpackiego Centrum Innowacji Pana Jacka Kubraka oraz przedstawicieli rzeszowskich uczelni, czeki odebrali liderzy projektów zakwalifikowanych do finansowania, w tym dr inż. Adam Masłoń.

Projekt pt. „Opracowanie nawozu organiczno-mineralnego na bazie osadów ściekowych z dodatkiem mikroskładników mineralnych” dotyczy badań nad wykorzystaniem materiałów mineralnych  w procesach przeróbki i unieszkodliwiania osadów ściekowych. W ramach projektu zostanie przetestowana technologia produkcji nawozu, która może zostać wdrożona w oczyszczalniach ścieków komunalnych.

Skład zespołu badawczego stanowią:

dr inż. Adam Masłoń – kierownik projektu, dr inż. Joanna Czarnota, dr inż. Agnieszka Pękala, mgr inż. Małgorzata Miąsik i mgr inż. Ewa Bujak z Zakładu Inżynierii i Chemii Środowiska oraz dr inż. Karolina Leś i dr inż. Marcin Chutkowski z Katedry Inżynierii Chemicznej i Procesowej z Wydziału Chemicznego.

Warto podkreślić, że od wielu lat w Zakładzie Inżynierii i Chemii Środowiska prowadzone są wielokierunkowe badania technologiczne nad przydatnością substancji mineralnych w oczyszczaniu ścieków i utylizacji osadów ściekowych, efektem czego były trzy prace doktorskie, patent i wdrożenie technologii oraz 3 wzory użytkowe.

Gratulujemy!

Licznik odwiedzin: 6811Unikalne odsłony z okresu 2022.04.24 - 2024.04.24