Strona: Relacja z seminarium wydziałowego "Budownictwo zrównoważone oparte na zasobach przyrody" / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

2023-05-26
, red.  dr hab. inż. Jacek Abramczyk, prof. Uczelni - ZPAiGI PRz
Seminarium wydziałowe nt. "Budownictwo zrównoważone oparte na zasobach przyrody".

W dniu 17 maja 2023 roku na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza odbyło się seminarium wydziałowe obejmujące swoją tematyką zagadnienia "budownictwa zrównoważonego opartego na zasobach przyrody".

Otwarcie seminarium

Seminarium pod tytułem: "Budownictwo zrównoważone oparte na zasobach przyrody" rozpoczął dr hab. inż., prof. PRz Jacek Abramczyk krótkim wprowadzeniem o godzinie 10:40 w sali P2.

Referat "Multi-nośnikowe badanie zjawisk w przestrzeni około-kosmicznej"

Pierwszym prelegentem był dr hab. inż,, prof. PRz Piotr Strzelczyk z Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, który wygłosił referat pt. "Muli-nośnikowe badanie zjawisk w przestrzeni około-kosmicznej".

Referat dotyczył zagadnień związanych z ciekawymi zjawiskami wywołanymi przez obiekty pojawiające się w różnych warstwach atmosfery ziemskiej. W referacie zwrócił on uwagę na właściwości powyższych obiektów w czasie ich przemieszczania się, sposoby ich pomiaru oraz technologie opracowane w tym zakresie w Katedrze.

W opracowywanych technologiach uczestniczą również dr inż. Zygmunt Szczerba i dr Adrian Kordos.

Prelegent zwrócił również uwagę na związki opracowywanych technologii z niektórymi aspektami budownictwa.

Referat "Możliwości aluminiowych systemów fasad słupowo-ryglowych"

Drugi referat pt. "Możliwości aluminiowych systemów fasad słupowo-ryglowych" wygłosił Dyrektor Działu Marketingu i PR firmy Aluprof Aleksander Białas.

Referat dotyczył nowoczesnych elewacji budynków, w tym tych wykonanych technologiach pasywnych, oraz aktywnych źródeł energii pracujących jako elementy przegród zewnętrznych. W referacie przedstawione zostały nowatorskie i bardzo ciekawe złożone formy elewacyjne, rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne, zwłaszcza w zakresie systemów stosowanych w kształtowaniu słupowo-ryglowych fasad aluminiowych. Prelegent przedstawił również rozwiązania i osiągnięcia firmy w zakresie budownictwa zrównoważonego.

W organizacji referatu i dyskusji uczestniczył również Z-ca Dyrektora Sprzedaży Obiektowej Tomasz Sutkowski.

Zakończenie spotkania

Z powodu przedłużających się referatów i pytań do prelegentów wykład Jacka Abramczyka dr hab. inż., prof. PRz nie odbył się. Autor przewiduje wygłoszenie tego referatu na przyszłym seminarium w przyszłym roku akademickim.

Licznik odwiedzin: 6809Unikalne odsłony z okresu 2022.04.24 - 2024.04.24