Strona: Relacja z warsztatów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

Relacja z warsztatów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie

2024-06-21
, red.  mgr Ewa Jaracz - Katedra Konserwacji Zabytków PRz
Uczestnicy międzynarodowych warsztatów urbanistycznych pod tytułem „Rola przestrzeni publicznych w obliczu przyszłych wyzwań urbanistycznych”, które odbyły się w dniach 3-7 czerwca 2024 roku w Krakowie.

Dzięki zaproszeniu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Katedra Konserwacji Zabytków miała możliwość współorganizowania międzynarodowych warsztatów urbanistycznych pod tytułem „Rola przestrzeni publicznych w obliczu przyszłych wyzwań urbanistycznych”. Warsztaty od wielu lat organizuje dr inż. arch. Dorota Jopek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Uczestnicy warsztatów

W tym roku po raz pierwszy w warsztatach uczestniczyli studenci i naukowcy z czterech jednostek naukowych z Europy:

• Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie,
  • Politechniki Rzeszowskiej,
  • Uniwersytetu w Grenoble Alpes,
  • Uniwersytetu w Lublanie (Univerza v Ljubljani, Université Grenoble Alpes UGA).

Wydarzenie było częścią współpracy naukowo-dydaktycznej pomiędzy Politechniką Rzeszowską a Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, formalnie podpisanej przez Rektorów: prof. dr. hab. inż. Piotra Koszelnika i dr. hab. Stanisława Mazura, prof. UEK.

Opis warsztatów

Studentki architektury z Politechniki Rzeszowskiej pracowały w międzynarodowych zespołach wraz z koleżankami i kolegami z Francji, Słowenii i Krakowa. Przez cały tydzień intensywnie pracowali nad transformacją przestrzeni publicznych wzdłuż Wisły w Krakowie. Celem warsztatów była transformacja przestrzeni publicznych z uwzględnieniem najważniejszych wyzwań przyszłości, takich jak zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo i transport.

W środę, 5 czerwca, uczestnicy warsztatów przedstawili swoje pierwsze pomysły, które były następnie komentowane i oceniane przez zaproszonych pracowników Wydziału Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji Urzędu Miasta Krakowa. Miejscy urzędnicy byli obecni również w piątek podczas prezentacji końcowych projektów. Odważne i kreatywne pomysły studentów zainspirowały wszystkich do burzliwych dyskusji między studentami, tutorami oraz przedstawicielami Wydziału Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji Urzędu Miasta Krakowa, prowadząc do interesujących wniosków.

Warsztaty były nie tylko okazją do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego, ale także do nawiązania międzynarodowych kontaktów oraz wymiany wiedzy i doświadczeń między studentami i wykładowcami z różnych krajów. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy mieli możliwość powtórzenia tej inicjatywy.

Licznik odwiedzin: 7266Unikalne odsłony z okresu 2022.07.16 - 2024.07.16