Strona: Relacja z wykładu Macieja Franty pt. „Droga do zawodu” / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

Relacja z wykładu Macieja Franty pt. „Droga do zawodu”

2024-06-18
, red.  Aleksandra Skorupa - A&B, Joanna Dudek
Prelegent Maciej Franta opowida o swoim projekcie. Na tle jego postaci znajduje się zdjęcie prezentacji.

Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury miał zaszczyt gościć Pana Macieja Frantę z pracowni FRANTA GROUP, który podczas swojej wizyty na Politechnice Rzeszowskiej wygłosił wykład skierowany do studentów i studentek kierunku Architektura pt. „Droga do zawodu". Wykład odbył się w budynku V, o godzinie 10:30, w sali V2, 14 czerwca 2024 r.

Cykl wykładów "Droga do zawodu"

Spotkanie z Maciejem Frantą jest częścią cyklu wykładów pt. "Droga do zawodu". Celem wykładów jest poznanie tajników profesji poprzez kontakt z czynnymi zawodowo architektami i architektkami. Wstęp na wykład był wolny, a na uczestników i uczestniczki czekały pakiety wydarzeniowe, w tym torby i magazyny A&B.

Relacja z wykładu

Zdaniem Macieja Franty, kwintesencją zawodu architekta nie jest projektowanie obiektów, tylko myślenie o kreowaniu otaczającej rzeczywistości. Dobry architekt tworzy budynki mające duszę, stanowiące element swoistej opowieści o danej przestrzeni i wpisujące się w szerszy kontekst urbanistyczny.

Prelegent przekonywał, że projektowanie nie rozpoczyna się na kartce czy w programie komputerowym, ale w wyobraźni architekta. Uważa, że w procesie tworzenia bardzo ważne jest wykorzystywanie rozmaitych inspiracji i gałęzi sztuki. Architektura nie znajduje się w kulturowej próżni, ale stanowi element kształtujący kulturę. Maciej Franta wspominał o swoich inspiracjach, między innymi komiksach czy filmach science fiction, których echa odnaleźć można w jego realizacjach, takich jak Żorro, Cosmo czy tworzony we współpracy z KWK Promes projekt rozbudowy uzdrowiska w Ustroniu Zawodziu.

Franta podkreślał, że architekt powinien myśleć o komforcie i potrzebach przyszłych użytkowników. Nawiązywał do dziecięcych marzeń o domku na drzewie czy czasu beztroskich wakacji, znajdujących odzwierciedlenie w jego obiektach mieszkalnych z dużymi zielonymi tarasami, jak Villa Reden.

Dyskusja ze studentkami i studentami

Wykłady stały się punktem wyjścia do ożywionej dyskusji wśród uczestników wykładu. Poruszono między innymi temat inwestorów – według Macieja Franty zadaniem architektów-kreatorów jest dialog z deweloperami i tłumaczenie im, że interesujący projekt wcale nie musi się wiązać z kosztownymi materiałami, a prospołeczne rozwiązania pozwalają na osiągnięcie większych zysków.

Zdaniem Macieja Franty architekci powinni włączać się w dyskusje dotyczące planowania przestrzeni miejskich, a także prezentować swoje realizacje szerokiemu gronu odbiorców, biorąc udział w konkursach czy udostępniając projekty w mediach. Dzięki temu mają szansę stać się znaczącym głosem w debacie publicznej.

Pytano także o metody pracy Franta Group. Architekt podkreślał, że proces rozpoczyna się od sproblematyzowania sytuacji zastanej. W jego pracowni korzystanie z gotowych rozwiązań jest zabronione, architektura polega bowiem na zbieraniu danych i rozwiązywaniu przestrzennych problemów powstałych w danym miejscu, które później ubiera się w konkretną formę. Architekt podkreślał także znaczenie nadzorów autorskich w osiągnięciu oczekiwanych rezultatów, istotę uczenia się od najlepszych, zwłaszcza na początku kariery zawodowej, oraz rozwiązaniach, które dają szansę na stworzenie ponadczasowej architektury.

O wykładzie można przeczytać również w czasopiśmie Architektura i Biznes:

Na wykładzie byli obecni:

Partnerzy wydarzenia:

Organizatorzy: