Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury miał zaszczyt gościć Pana Macieja Frantę z pracowni FRANTA GROUP, który podczas swojej wizyty na Politechnice Rzeszowskiej wygłosił wykład skierowany do studentów i studentek kierunku Architektura pt. „Droga do zawodu". Wykład odbył się w budynku V, o godzinie 10:30, w sali V2, 14 czerwca 2024 r.
Cykl wykładów "Droga do zawodu"
Spotkanie z Maciejem Frantą jest częścią cyklu wykładów pt. "Droga do zawodu". Celem wykładów jest poznanie tajników profesji poprzez kontakt z czynnymi zawodowo architektami i architektkami. Wstęp na wykład był wolny, a na uczestników i uczestniczki czekały pakiety wydarzeniowe, w tym torby i magazyny A&B.
Relacja z wykładu
Zdaniem Macieja Franty, kwintesencją zawodu architekta nie jest projektowanie obiektów, tylko myślenie o kreowaniu otaczającej rzeczywistości. Dobry architekt tworzy budynki mające duszę, stanowiące element swoistej opowieści o danej przestrzeni i wpisujące się w szerszy kontekst urbanistyczny.
Prelegent przekonywał, że projektowanie nie rozpoczyna się na kartce czy w programie komputerowym, ale w wyobraźni architekta. Uważa, że w procesie tworzenia bardzo ważne jest wykorzystywanie rozmaitych inspiracji i gałęzi sztuki. Architektura nie znajduje się w kulturowej próżni, ale stanowi element kształtujący kulturę. Maciej Franta wspominał o swoich inspiracjach, między innymi komiksach czy filmach science fiction, których echa odnaleźć można w jego realizacjach, takich jak Żorro, Cosmo czy tworzony we współpracy z KWK Promes projekt rozbudowy uzdrowiska w Ustroniu Zawodziu.
Franta podkreślał, że architekt powinien myśleć o komforcie i potrzebach przyszłych użytkowników. Nawiązywał do dziecięcych marzeń o domku na drzewie czy czasu beztroskich wakacji, znajdujących odzwierciedlenie w jego obiektach mieszkalnych z dużymi zielonymi tarasami, jak Villa Reden.
Dyskusja ze studentkami i studentami
Wykłady stały się punktem wyjścia do ożywionej dyskusji wśród uczestników wykładu. Poruszono między innymi temat inwestorów – według Macieja Franty zadaniem architektów-kreatorów jest dialog z deweloperami i tłumaczenie im, że interesujący projekt wcale nie musi się wiązać z kosztownymi materiałami, a prospołeczne rozwiązania pozwalają na osiągnięcie większych zysków.
Zdaniem Macieja Franty architekci powinni włączać się w dyskusje dotyczące planowania przestrzeni miejskich, a także prezentować swoje realizacje szerokiemu gronu odbiorców, biorąc udział w konkursach czy udostępniając projekty w mediach. Dzięki temu mają szansę stać się znaczącym głosem w debacie publicznej.
Pytano także o metody pracy Franta Group. Architekt podkreślał, że proces rozpoczyna się od sproblematyzowania sytuacji zastanej. W jego pracowni korzystanie z gotowych rozwiązań jest zabronione, architektura polega bowiem na zbieraniu danych i rozwiązywaniu przestrzennych problemów powstałych w danym miejscu, które później ubiera się w konkretną formę. Architekt podkreślał także znaczenie nadzorów autorskich w osiągnięciu oczekiwanych rezultatów, istotę uczenia się od najlepszych, zwłaszcza na początku kariery zawodowej, oraz rozwiązaniach, które dają szansę na stworzenie ponadczasowej architektury.
O wykładzie można przeczytać również w czasopiśmie Architektura i Biznes:
Na wykładzie byli obecni:
- studenci i studentki kierunku Architektura Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury w tym członkowie koła naukowego Immersja;
- Redaktorka naczelna czasopisma Architektura i Biznes - Małgorzata Tomczak oraz sekretarz redakcji czasopisma Architektura i Biznes - Aleksandra Kloc;
- Prodziekan ds. Kształcenia dla kierunków Inżynieria Środowiska, Energetyka oraz Geodezja i Planowanie Przestrzenne Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury - dr inż. Krzysztof Boryczko;
- przewodnicząca Rady Dyscypliny Architektura i Urbanistyka oraz kierowniczka Zakładu Urbanistyki i Architektury - dr inż. arch. Anna Sikora, prof. PRz;
- pracownicy Zakładu Urbanistyki i Architektury.
Partnerzy wydarzenia:
Organizatorzy:
- Architektura i Biznes
- Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej
- Zakład Urbanistyki i Architektury - Joanna Dudek
- koło naukowe "Immersja - Dostępna Rzeczywistość"