W dniach 7-9 lipca 2025 roku w Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej gościły delegacje zespołu projektu „Iskra - budowanie międzyuczelnianych zespołów badawczych" „Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego" z Politechnik: Białostockiej i Lubelskiej. Celem spotkania było podsumowanie zrealizowanych zadań w ramach projektu pt. ”Zwiększenie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych i edukacyjnych w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego”, którego kierownikiem jest Pani dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej w Politechnice Białostockiej.
Prezentacja wyników badań, odbytych konferencji oraz zaplanowanie kierunków dalszej współpracy
Przez trzy intensywne dni współpracy, wymiany doświadczeń i integracji pokazaliśmy, jak wygląda synergia nauki, technologii i wartości społecznych. W trakcie spotkania zespoły z poszczególnych uczelni zaprezentowały wyniki zrealizowanych zadań projektowych. Merytoryczna wartość spotkania była nie do przecenienia. Omówiono opublikowane i planowane wyniki badań, odbyte konferencje naukowe oraz wspólnie zaplanowano kierunki dalszej współpracy.
Spotkanie z Władzami Uczelni i WBIŚiA, wizytacja infrastruktury naukowej i badawczej
Reprezentanci zespołów projektowych z PB i PL spotkali się z J.M. Rektorem Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotrem Koszelnikiem oraz Dziekanem WBIŚiA prof. dr hab. inż. Lechem Lichołai, który jest również członkiem zespołu PRz kierowanego przez dr hab. Bożenę Babiarz, prof. PRz. W ramach wizyty goście odwiedzili także laboratoria badawcze i dydaktyczne, Centrum Informacyjno-Biblioteczne oraz mieli możliwość przejęcia sterów w symulatorze lotu
Bardzo ciekawa i fascynująca okazała się wizyta w najwyższym budynku mieszkalnym w Polsce - Olszynki Park. Uczestnicy spotkania odwiedzili również Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, a podczas spaceru z przewodnikiem poznali uroki miasta Rzeszowa.
Dziękujemy wszystkim gościom za obecność, aktywny udział i inspirujące rozmowy. Cieszymy się, że Rzeszów mógł być przestrzenią naukowych spotkań i wspólnych planów na przyszłość!