Strona: Stopień naukowy doktora habilitowanego dla kierowniczki Katedry Konserwacji Zabytków Anny Martyki / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

2024-10-10
, red.  mgr Ewa Jaracz - Katedra Konserwacji Zabytków PRz
Dr hab. inż. arch. Anna Martyka, prof. Uczelni

W dniu 26 lipca 2024 r. dr inż. arch. Anna Martyka prof. PRz, kierowniczka Katedry Konserwacji Zabytków na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie architektura i urbanistyka, nadany przez Radę Dyscypliny Architektura i Urbanistyka.

Działalność i zainteresowania naukowe

Dr hab. inż. arch. Anna Martyka jest zatrudniona na stanowisku profesora uczelni i pełni funkcję kierowniczki Katedry Konserwacji Zabytków na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej. Prowadzi i inicjuje międzyuczelnianą działalność badawczo-dydaktyczną we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, Uniwersytetem Rzeszowskim, Uniwersytetem Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz Politechniką Lubelską.

Jej badania koncentrują się na kilku obszarach tematycznych. Pierwszy z nich dotyczy edukacji architektonicznej dzieci i dorosłych, które prowadzi we współpracy z badaczkami z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Kolejnym obszarem badawczym są procesy rewitalizacji i transformacji przestrzeni zurbanizowanych. W swoich ostatnich pracach dotyczących rozwoju przestrzennego skupia się na kilku zagadnieniach, wykorzystując zarówno podejścia teoretyczne, jak i praktyczne, w tym przede wszystkim poszukiwanie innowacyjnych narzędzi zarządzania rozwojem przestrzennym. Swoją uwagę poświęca również modelowym interpretacjom struktury przestrzennej miast. Zainteresowanie dziedzictwem architektonicznym i urbanistycznym wynika z wieloletniego doświadczenia zawodowego. Ochrona i rozwój przestrzeni zabytkowych są nie tylko kluczowe dla zachowania dziedzictwa, ale także stanowią platformę dla innowacyjnych rozwiązań w architekturze i urbanistyce. Wyniki tych badań zostały opublikowane w monografiach i artykułach naukowych, które stanowią spójne tematycznie zbiory, wnoszące nowe wartości do rozwoju dziedziny architektury i urbanistyki. Prof. A. Martyka prezentowała je na konferencjach, kongresach i seminariach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.

Swoją działalność naukową i dydaktyczną łączy z praktyką architektoniczną, współpracując w wielobranżowych zespołach projektowych. Posiada uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej bez ograniczeń, jest członkiem Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej i Międzynarodowego Stowarzyszenia Planistów Miejskich i Regionalnych. Należy także do Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.

Osiągnięcie przedstawione do habilitacji

Monografia:

Anna Martyka „Dziedzictwo urbanistyczne średniowiecznych małych miast Podkarpacia – morfologia, zrównoważenie, integracja”, Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, Rzeszów 2023, s. 210, ISBN 978-83-7934-676-9

Licznik odwiedzin: 7473Unikalne odsłony z okresu 2022.10.16 - 2024.10.16