Strona: Studenci architektury projektują Międzynarodowe Centrum Integracji w Rzeszowie. / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

Studenci architektury projektują Międzynarodowe Centrum Integracji w Rzeszowie.

2023-11-28
, red.  mgr inż. arch. Łukasz Bajda - Zakład Urbanistyki i Architektury
Projekt Międzynarodowego Centrum Integracji w Rzeszowie

Rzeszów, po wybuchu konfliktu na Ukrainie 24 lutego 2022 roku, zyskał międzynarodową renomę jako symbol solidarności z uchodźcami ukraińskimi, którzy uciekli przed rosyjską agresją. Obecnie w stolicy Podkarpacia, według szacunków władz Rzeszowa, mieszka około 30 tysięcy naszych wschodnich sąsiadów, którzy w wyniku trwającej wojny kształcą się tu, pracują i próbują odbudować swoje życie. W związku z tym, planowane jest utworzenie Międzynarodowego Centrum Integracji o nazwie Feniks. Inicjatorem pomysłu oraz jego sponsorem był rzeszowski oddział niemieckiej firmy Phoenix Contact, który od początku wojny niesie pomoc i wspiera ukraińskich uchodźców.

Lokalizacja inwestycji

Planowana inwestycja zlokalizowana jest przy ul. 3-go Maja, na parterze budynku nr 13, gdzie znajduje się również aktywnie funkcjonujący Urban Lab. Lokal w ścisłym centrum Rzeszowa, w którym do niedawna działał szisza bar, należało zaadaptować do nowej funkcji oraz przystosować dla osób niepełnosprawnych.

Autorzy oraz opis projektu

Koncepcję Międzynarodowego Centrum Integracji opracował zespół dwóch studentów kierunku architektura – inż. arch. Wiktoria Jankowska oraz inż. arch. Przemysław Dybaś, natomiast przebieg oraz postępy pracy nadzorował mgr inż. arch. Łukasz Bajda – pracownik Zakładu Urbanistyki i Architektury na Politechnice Rzeszowskiej. Projekt koncepcyjny zawiera m.in.  strefę wystawową, miejsca spotkań, strefę relaksu oraz sale konferencyjne z zapleczem kuchennym. Zarówno wnętrze lokalu, jak i strefę wejściową zaprojektowano w taki sposób, aby zlikwidować wszelkie bariery architektoniczne i zapewnić pełną dostępność dla osób niepełnosprawnych. W projekcie przewidziano m.in. dźwig osobowy, system ścieżek dotykowych dla osób niewidomych oraz szereg oznaczeń w alfabecie Braille’a. Zwrócono również uwagę na odpowiednie szerokości korytarzy oraz przestrzeni manewrowych.  Miejsce to ma służyć przede wszystkim integracji, ale również nauce języka polskiego, poradom psychologicznym, szkoleniom zawodowym itp.

Wsparcie oraz termin otwarcia

Feniks wspierany będzie przez międzynarodowe organizacje, takie jak UNICEF i UNHCR, a jego oficjalne otwarcie planowane jest pod koniec pierwszego kwartału 2024 roku.

Licznik odwiedzin: 6817Unikalne odsłony z okresu 2022.05.02 - 2024.05.02