Strona: Współpraca Politechniki Rzeszowskiej z Uniwersytetem Panamerykańskim w Meksyku / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

Współpraca Politechniki Rzeszowskiej z Uniwersytetem Panamerykańskim w Meksyku

2024-07-18
, red.  mgr Ewa Jaracz - Katedra Konserwacji Zabytków PRz
Dr Tomasz Tomaszek, prof. PRz ze studentami kierunku architektura Universidad Panamericana w Meksyku

Kierunek architektura na Universidad Panamericana w Meksyku to młody, dynamicznie rozwijający się program edukacji wyższej, działający od zaledwie 2,5 roku. Aby wspierać dalszy rozwój, uczelnia zaprosiła pracowników Politechniki Rzeszowskiej do prowadzenia zajęć.

Wykłady z przedmiotu Teoria Architektury III

W ramach tego partnerstwa Universidad Panamericana zaproponował czterotygodniowy wyjazd jednego z naszych nauczycieli akademickich do Meksyku. Tegoroczne kursy letnie odbywają się od 17 czerwca do 18 lipca, a zajęcia są prowadzone w języku angielskim od poniedziałku do piątku w godzinach porannych. Koszty wyjazdu pokrywa Universidad Panamericana. Politechnikę Rzeszowską reprezentuje dr Tomasz Tomaszek, prof. PRz, pracownik Katedry Konserwacji Zabytków, który poprowadzi przedmiot Teoria Architektury III.

Więcej informacji na temat współpracy można znaleźć na stronie internetowej (https://arquitecturaup.up.edu.mx/international-architecture-talk).

Profile kształcenia na kierunku Arquitectura UP

Kierunek studiów architektura na UP prowadzony jest w pięciu głównych obszarach kształcenia:

1. Urban Land: Ten obszar obejmuje projekty urbanistyczne, realizowane we współpracy z Urban Land Institute z USA. Projekty koncentrują się na zrównoważonym rozwoju obszarów zurbanizowanych i całych miast. Przykładem jest projekt interwencyjny z Future House Lab Japan, polegający na zmianie sposobu użytkowania budynków mieszkalnych wielorodzinnych.
  2. Projektowanie przestrzeni publicznych: W bieżącym roku akademickim studenci pracowali nad projektem Safe Neighborhood, opracowując propozycję placu przed siedzibą uniwersytetu, z parkiem kieszonkowym i mikro bibliotekami. Projekt ten skupia się na poprawie bezpieczeństwa i jakości życia lokalnej społeczności i będzie też realizowany w nadchodzącym roku.
  3. Projektowanie zabudowy mieszkaniowej: Przedmiot „Homeless to Housed Initiative” realizowany we współpracy z firmą architektoniczną MvE+Partners, Inc. Studenci mieli za zadanie stworzenie projektu zabudowy mieszkaniowej, mającego na celu rozwiązanie problemu bezdomności, uwzględniając proces reintegracji osób bezdomnych do normalnego życia.
  4. Ochrona dziedzictwa materialnego: Przedmiot „Baroque Jewels of Aguascalientes City” koncentruje się na zachowaniu dziewięciu barokowych budowli z XVI i XVII wieku w mieście Meksyk. Głównym celem jest przeprowadzenie kompleksowych badań tych budynków i publikacja wyników.
  5. Dziedzictwo architektury Majów: Przedmiot „Mayan Architecture in Ancient México” ma na celu zgłębianie złożoności i bogactwa architektury starożytnych Majów, co jest szczególnie interesujące dla uczelni ze względu na unikalność tego dziedzictwa.

Więcej informacji o Uniwersytecie Panamerykańskim można znaleźć na ich stronie (https://www.up.edu.mx/).

Licznik odwiedzin: 7549Unikalne odsłony z okresu 2022.07.27 - 2024.07.27