Strona: Wyjazd studyjny studentów I roku studiów stacjonarnych II stopnia, kierunku architektura / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

2017-04-05

9 marca 2017 roku studenci I roku studiów stacjonarnych II stopnia, kierunku architektura odbyli wyjazd studyjny na Słowację.

Wyjazd zorganizowany został przez Zakład Konserwacji Zabytków, dzięki wsparciu Prodziekana ds. Kształcenia dla kierunków Budownictwo oraz Architektura dra hab. inż. Lucjana Ślęczki, prof. PRz.

Celem wizyty studentów był zbudowany około 1320 roku gotycki zamek Krásna Hôrka górujący nad miejscowością Krásnohorské Podhradie, znajdujący się w pobliżu Rożniawy, będący obecnie narodowym pomnikiem kultury.

Wyjazd studyjny zorganizowany został w ramach przygotowywania projektu z przedmiotu Ochrona Architektoniczna Obiektów Historycznych – Architektura Regionalna.

Studenci mieli możliwość rozpoznania terenu zlokalizowanego przy zabytkowym zamku, na którym w ciągu semestru, pod kierunkiem profesora Petera Pásztora oraz mgr inż. arch. Agaty Mikrut, będą realizowali swoje koncepcje projektowe centrum informacyjnego dla turystów. Dla przyszłych architektów zapoznanie się z historią regionu oraz zamku w Krásnej Hôrce, stanowi nieodłączny element procesu projektowego zmierzającego do powstania konceptu obiektu.

Drugim punktem wyjazdu studyjnego było zwiedzanie wystawy słynnego węgierskiego architekta Imre Makovecza (1935-2011), przedstawiciela nurtu tzw. architektury organicznej.

Ekspozycja zaprezentowana została w jednym z najstarszych i najbardziej  znaczących muzeów na Słowacji - Muzeum Wschodniosłowackim w Koszycach.

Zebrane projekty oraz makiety omówił studentom profesor Peter Pásztor, który swoją karierę architekta rozpoczynał w biurze I. Makovecza.

Wyjazd studyjny zakończony został wspólnym spacerem, podczas którego studenci mieli możliwość poznania zabytkowej zabudowy Koszyc.

Przygotowane przez studentów plansze oraz makiety zaprezentowane zostaną w czerwcu br. na wystawie w holu głównym Regionalnego Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego i Biblioteczno-Administracyjnego Politechniki Rzeszowskiej.

Ewa Jaracz

Licznik odwiedzin: 6784Unikalne odsłony z okresu 2022.04.20 - 2024.04.20