W ostatnich tygodniach studenci architektury z Politechniki Rzeszowskiej mieli okazję uczestniczyć w dwóch niezwykle inspirujących wyjazdach, które stanowiły nie tylko doskonałe uzupełnienie procesu dydaktycznego, ale także przyniosły praktyczne korzyści oraz zaowocowały kreatywnymi koncepcjami.
Wizyta w Ośrodku Garncarskim w Medyni Głogowskiej
Pierwsze spotkanie, zorganizowane w ramach przedmiotów zintegrowanych Projektowanie układów osadniczych, Zrównoważone projektowanie w architekturze i urbanistyce oraz Socjologia i psychologia środowiska, miało miejsce w Ośrodku Garncarskim w Medyni Głogowskiej. Koordynatorką wyjazdu była dr inż. arch. prof. PRz Anna Sikora a wraz z nią prowadzący grupy projektowe: mgr inż. arch. Natalię Ludwikowska, mgr inż. arch. Alicja Jóźwiakowską i mgr inż. arch. Jakub Dudek. Wyjazd miał charakter interdyscyplinarny. Uczestniczyli w nim studenci czwartego roku studiów inżynierskich.
Wizyta w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i LKJ "Zabajka"
Drugi z wyjazdów, zorganizowany w ramach przedmiotu Projektowanie osadnictwa wiejskiego, zgromadził studentów drugiego roku, również studiów inżynierskich. Organizowany był pod opieką prof. dr hab. Michała Proksy, oraz prowadzących grupy projektowe: mgr inż. arch. Anny Pomykały i mgr inż. arch. Doroty Bober. To już kolejna edycja tej wyprawy, kontynuująca tradycję kilkuletniej praktyki, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem studentów. Praktyczny charakter wyjazdu, połączony z teoretycznymi zagadnieniami, stanowił doskonałe uzupełnienie wiedzy zdobywanej na zajęciach.
Dzięki zaangażowaniu studentów oraz wsparciu kadry naukowej, oba wyjazdy okazały się nie tylko wspaniałą lekcją architektury i urbanistyki, ale także inspirującym doświadczeniem, które zapewniło uczestnikom cenną wiedze i umiejętności.