Strona: Wynalazki dr. inż. Jerzego Szyszki i dr. inż. Mateusza Szaraty, pracowników Wydziału, nagrodzone na Targach Wynalazków INTARG®2022 / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

2022-05-18
Od lewej dr inż. Jerzy Szyszka (Katedra Budownictwa, Ogólnego), dr inż. Mateusz Szarata (Katedra Dróg i Mostów)

12 maja 2022 roku zakończyły się targi INTARG® 2022, na których zaprezentowano blisko 300 patentów wystawców z 18 krajów.

Czym są targi INTERAG®?

Targi INTARG® mają charakter międzynarodowy i interdyscyplinarny - od medycyny i zdrowia, bezpieczeństwa, IT, po rozwiązania dla różnych gałęzi przemysłu, to możliwość prezentacji i promocji wynalazków i rozwiązań innowacyjnych wymiany kontaktów naukowych i biznesowych pomiędzy przedstawicielami świata nauki, przemysłu, biznesu oraz finansów.

Nagroda dla Pana dr. inż. Jerzego Szyszki

Projekt pt. „Interaktywna Słonecznie Aktywna Ściana (ISAS)”  autorstwa dr inż. Jerzego Szyszki z Katedry Budownictwa Ogólnego PRZ

Projekt pt. „Interaktywna Słonecznie Aktywna Ściana (ISAS)”  autorstwa dr inż. Jerzego Szyszki z Katedry Budownictwa Ogólnego PRZ w kategorii: przemysł, branża budownictwo otrzymał złoty medal oraz Nagrodę Award of The First Institute Researchers and Inventors (I.R.I.).

Opis wynalazku "Interaktywnej Słonecznie Aktywnej Ściany (ISAS)"

Wynalazek wpisuje się w strategię inteligentnego i przyjaznego dla środowiska budownictwa. Umożliwia odzyskiwanie ciepła z promieniowania słonecznego ograniczając zużycie energii konwencjonalnej potrzebnej do ogrzewania budynków. Interaktywna, prosta w budowie, bezobsługowa ściana, automatycznie reaguje zmianą oporu cieplnego na nasłonecznienie.  Selektywny opór termiczny zapewnia ochronę przed stratami ciepła (U=0,2 W/m2K) umożliwiając wygenerowanie zysków ciepła z promieniowania słonecznego, które oddaje do budynku także w godzinach nocnych. Latem dodatkową zaletą rozwiązania jest zdolność do schładzania. Interaktywna, słonecznie aktywna ściana termoizolacyjna z funkcją grzewczą (ISAS) jest rodzajem przegrody, która może mieć szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym użyteczności publicznej lub przemysłowym. W budynkach o konstrukcji szkieletowej ISAS może stanowić alternatywę dla typowych ścian osłonowych. Przegroda może zastąpić ścianę osłonową w całości lub stanowić jej uzupełnienie. Prototyp rozwiązania w ramach grantu PCI, został przetestowany w warunkach laboratoryjnych polowych.

Nagroda dla Pana dr. inż. Mateusza Szaraty

Projekt pt. “System monitorowania potoków pasażerskich” opracowany przez zespół Katedry Dróg i Mostów w składzie: dr inż. Mateusz Szarata - lider zespołu, dr inż. Lesław Bichajło prof. PRz oraz mgr. inż. Kamil Kowalski w kategorii Transport i Logistyka otrzymał srebrny medal.

Opis wynalazku "System monitorowania potoków pasażerskich"

Nowe rozwiązanie jest przykładem zastosowania nowoczesnej technologii IT w planowaniu i zarządzaniu systemami transportowymi. Umożliwia monitorowanie potoków pasażerskich w transporcie publicznym, bazując na danych emitowanych przez urządzenia osobiste. Jednym z najważniejszych efektów prac wykorzystania nowoczesnej technologii IT jest poznanie zachowań komunikacyjnych użytkowników transportu publicznego. Opracowana metodyka gromadzenia i przetwarzania danych umożliwia dostarczenie precyzyjnych informacji o źródłach i celach podróży dużej grupy pasażerów. Zbierane w ten sposób dane mogą dostarczyć czytelny obraz funkcjonowania poszczególnych systemów transportowych i mogą znaleźć zastosowanie między innymi w optymalizacji przebiegu linii autobusowych, doprecyzowaniu polityki biletowej oraz w zastąpieniu kosztownych badań ankietowych prowadzonych cyklicznie w transporcie zbiorowym. W ramach grantu PCI, opracowany i przetestowany został prototyp urządzenia, który gromadził dane na wybranych liniach autobusowych w Rzeszowie.

Licznik odwiedzin: 6803Unikalne odsłony z okresu 2022.04.25 - 2024.04.25