Strona: WYSTAWA PRAC WYKONANYCH NA ZAJĘCIACH PROJEKTOWYCH Z PRZEDMIOTU TEORIA I PROJEKTOWANIE ARCHITEKTONICZNE – USŁUGI II REALIZOWANEGO W KATEDRZE KONSERWACJI ZABYTKÓW / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

2019-02-11

30 stycznia 2019 roku o godzinie 9:30, w holu na pierwszym piętrze Regionalnego Centrum Dydaktyczno - Konferencyjnego i Biblioteczno - Administracyjnego Politechniki Rzeszowskiej miało miejsce otwarcie wystawy. Studenci zaprezentowali swoje prace, wykonane w ramach zajęć projektowych z przedmiotu Teoria i Projektowanie Architektoniczne – Usługi II. Wystawę otworzył kierownik Katedry Konserwacji Zabytków – Profesor Marek Gosztyła, który docenił pracę Studentów i wysoki poziom przedstawionych prac. W otwarciu wystawy wziął udział również Profesor Tomasz Siwowski – kierownik Zakładu Dróg i Mostów.

Zadaniem studentów III roku architektury było zaprojektowanie budynku wielofunkcyjnego nawiązującego do istniejącej zabudowy. Koncepcja zabudowy uzupełniającej na działce pomiędzy ulicami J. Piłsudskiego, W. B. Głowackiego i S. Batorego w Rzeszowie był opracowywany w dwuosobowych zespołach projektowych. Prace były realizowane pod opieką naukową dr inż. arch. Joanny Malczewskiej  oraz mgr inż. arch. Agaty Mikrut.

Prace w ciekawy i różnorodny sposób odnoszą się do istniejącej zabytkowej kamienicy. Część projektów nawiązuje w sposób rytmiczny, harmonijny, a część jest dla niej mocnym kontrastem. Zaproponowane przez studentów koncepcje zaprojektowane zostały w sposób nowoczesny, jednocześnie wpisujący się w kontekst miasta i stanowiący indywidualną koncepcję przestrzenną. Funkcje obiektów zostały wybrane i sprecyzowane przez studentów na pierwszych zajęciach z przedmiotu. Programy funkcjonale budynków są zróżnicowane. Pojawiły się tematy związane m.in. z funkcją muzealną, biurową, biblioteczną. Ostateczne rezultaty swojej pracy studenci zaprezentowali w formie plansz projektowych oraz modeli przestrzennych.

Za najbardziej oryginalne podejście do tematu wyróżniono trzy projekty:

• Projekt Muzeum Twórczości Beksińskiego autorstwa Doroty Kurdziel i Marka Kowala,
  • Projekt budynku biurowego autorstwa Mai Dulińskiej i Anny Hajduk,
  • Projekt biblioteki autorstwa Roberta Styrkosza i Adriana Tarkowskiego.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia wystawy, którą można oglądać do końca lutego w holu na pierwszym piętrze Regionalnego Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego i Biblioteczno-Administracyjnego Politechniki Rzeszowskiej.

Joanna Malczewska

Agata Mikrut