XXI Krajowy Zjazd Naukowo – Techniczny Młodej Kadry PZITB na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie
20 - 22 maja 2022 roku w Olsztynie odbył się XXI Krajowy Zjazd Naukowo – Techniczny Młodej Kadry PZITB. Wydarzenie rozpoczęła III Konferencja Honor Inżyniera która miała miejsce na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie, a patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła Redakcja Sektora Kolejowego.
Konferencja "Honor Inżyniera"
"Honor Inżyniera" to pierwsza w Polsce kampania młodych inżynierów z branży budowlanej dotycząca etyki zawodowej. Ideą Młodej Kadry jest dbanie o właściwy poziom zawodowy, godność i honor inżyniera oraz rozwój myśli technicznej w budownictwie.
Reprezentacja Oddziału Rzeszów Kadry Młodych Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa
Oddział Rzeszów Kadry Młodych Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa reprezentowała trójka studentów 5 roku budownictwa, Aleksandra Marut, Paulina Niepokój oraz Rafał Brzozowski.
Sprawozdanie z pierwszej sesji konferencji "Honor Inżyniera"
Pierwszą sesję rozpoczęło wystąpienie Przewodniczącego Komitetu Młodej Kadry. Uczestnicy mogli usłyszeć słowa wsparcia i motywacji do działania podkreślające, że to młodzi ludzie i inżynierowie kreują rzeczywistość i tworząc ją zapisują się w historii Polski. Uczestnicy mieli przyjemność posłuchać też wielu wspaniałych osób poznając dokładniej, między innymi historię kolei na ziemiach polskich. Zabrali głos również przedstawiciele partnerów konferencji takich firm jak Budimex i PORR.
Sprawozdanie z drugiej sesji konferencji "Honor Inżyniera"
Drugą sesję otworzyła prezentacja przedstawiająca rozwiązania technologiczne służące wydajnemu zabezpieczeniu pracowników w obszarze torowiska. Przedstawione pomysły bez wątpienia pozwolą spojrzeć na nowe rozwiązania w kwestii bezpieczeństwa. Następnie uczestnicy wysłuchali niezwykle motywujących karier Polaków którzy to wnieśli mosty i kolej na znacznie wyższy poziom. Na samym końcu zostały przedstawione aktualne realizacje kolejnych partnerów konferencji takich firmy jak Trakcja, FacRail, CERTA JN.
Podsumowanie III Konferencji "Honor Inżyniera"
Podsumowując, III Konferencja Honor Inżyniera poruszyła tematykę infrastrukturalnego budownictwa kolejowego. Uczestnicy dowiedzieli się miedzy innymi, że Transport, zwłaszcza kolejowy jest strategicznym sektorem unijnej gospodarki wywierającym bezpośredni wpływ na codzienne życie wszystkich obywateli w Polsce i całej UE. Wieczorem odbyła się wspólna integracja przy ognisku.
Zwiedzanie budowy linii tramwajowej nr 4 i 5 w Olsztynie i Centrum Badań Środowiska
Kolejny dzień rozpoczęto od zwiedzania budowy linii tramwajowej nr 4 i 5 w Olsztynie i Centrum Badań Środowiska. Po wysłuchaniu kierownika budowy okazało się, że obie te budowy były i są dużym wyzwaniem logistycznym i wymagają odpowiedniego zarządzania.
Budowa Wydziału Prawa i Administracji dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
Po obiedzie uczestnicy udali się jeszcze na budowę Wydziału Prawa i Administracji przygotowywanego dla Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego. W oczy rzucała oryginalność wydziałowych obiektów budowlanych, nieoczywista konstrukcja i ciekawa elewacja.
Zakończenie II dnia Zjazdu
Po kolacji, odbył się uroczysty bankiet. Była to idealna okazja do nawiązania nowych znajomości, ugruntowania istniejących i poszerzenia kontaktów. Nieodłącznym elementem każdego zjazdu jest chwila na uroczyste przekazanie ,,listwy’’ jednemu z oddziałów, który zorganizuje następny Zjazd Młodej Kadry. W chwilach wolnych od tańca i rozmów każdy z uczestników wpisywał się do Złotej Księgi Zjazdu. Na czystych kartach Księgi uczestnicy podzielili się swoimi odczuciami, przemyśleniami i spostrzeżeniami.
Zakończenie XXI Krajowego Zjazdu Naukowo–Technicznego Młodej Kadry PZITB
Ostatniego dnia, zaraz po śniadaniu nastąpiło pożegnanie wszystkich uczestników. Następny Zjazd Młodej Kadry planowany jest w Lublinie.
Sponsorzy wyjazdu studentów Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury
Ponieważ udział w wydarzeniu był odpłatny, oddelegowani studenci mogli skorzystać ze wsparcia finansowego Fundacji Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej oraz Wydziału Budownictwa Inżynierii Środowiska i Architektury.