Strona: Złote medale za wynalazki na targach w Szanghaju / Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

Złote medale za wynalazki na targach w Szanghaju

2024-10-08
, red.  Adam Masłoń, Marta Jagiełowicz
Dr hab. inż. Adam Masłoń, prof. PRz, fot. A.Surowiec

Podczas 7. Międzynarodowych Targów Wynalazczości i Innowacji w Szanghaju 2024, znanych jako China (Shanghai) International Exhibition of Invention, ogłoszono laureatów konkursu na innowacyjne wynalazki i rozwiązania technologiczne. Wśród nagrodzonych znalazły się wynalazki opracowane przez pracowników Katedry Inżynierii i Chemii Środowiska oraz Katedry Oczyszczania i Ochrony Wód Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.

O targach

Międzynarodowe Targi Wynalazczości i Innowacji w Szanghaju są jednym z wiodących wystaw wynalazków w Azji. Jest to wydarzenie cykliczne, organizowane przez Światowe Stowarzyszenie Własności Intelektualnej i Wynalazczości (WIIPA) oraz Tajwańskie Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Produktów Innowacyjnych (TIPPA). Tematem tegorocznej edycji było hasło „Wynalazek, tworzenie i przyszłość”, a jej celem prezentowanie wynalazków oraz przyspieszanie transformacji wyników innowacji. Targi odbyły się w Shanghai World Expo Exhibition & Convention Center zlokalizowanym w Chinach. Lokalizacja ta jest nieprzypadkowa. Port w Szanghaju jest największym na świecie pod względem wielkości przeładunku kontenerowego. Tutaj również funkcjonuje jedna z największych giełd. Biznes oraz nauka przeplatają się na każdym kroku. Warto wspomnieć, że w Szanghaju jest ponad 60 uczelni wyższych, w których studiuje blisko 600 tysięcy studentów.

W tegorocznym wydarzeniu wzięło udział ponad 500 wystawców reprezentujących uczelnie, jednostki naukowe i firmy. Podczas targów można było zapoznać się z innowacjami z różnych regionów świata, nie tylko z Azji. Targi odwiedziło łącznie ponad 10 tys. osób. Z Polski wystawcami były Politechnika Rzeszowska i Politechnika Krakowska, które zaprezentowały łącznie cztery wynalazki. Polskie stoisko zostało przygotowane przez Eurobusiness-Haller wraz z chińskimi partnerami.

Dwa złote medale dla naszych naukowców

Do konkursu zgłoszono ponad 800 innowacyjnych technologii i wynalazków. Wszystkie wynalazki zostały ocenione przez międzynarodowe jury konkursowe, które przyznawało nagrody w randze medali. Dwa wynalazki autorstwa naszych uczonych zdobyły złote medale: „Sposób wytwarzania nawozu organiczno-mineralnego oraz nawóz organiczno-mineralny”, patent UP RP Nr 242576, którego autorami są dr hab. inż. Adam Masłoń, prof. PRz i dr inż. Joanna Czarnota oraz „Sposób otrzymywania preparatu płynnego do nawożenia”, patent UP RP Nr 244472, którego autorami są: dr hab. inż. Adam Masłoń, prof. PRz, dr inż. Joanna Czarnota, dr hab. Justyna Zamorska, prof. PRz, dr Monika Zdeb, dr inż. Andżelika Domoń, prof. dr hab. inż. Renata Gruca-Rokosz, prof. dr hab. inż. Dorota Papciak, dr inż. Małgorzata Miąsik oraz mgr inż. Rebeka Pajura.

To kolejny sukces naszych naukowców. W maju br. rozwiązania naszych naukowców zdobyły także złote medale na XVII Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji Intarg 2024 w Katowicach. Nagrodzone wynalazki były rezultatem projektów badawczych finansowanych przez Podkarpackie Centrum Innowacji Sp. z o.o. w Rzeszowie (Program grantowy na prace B+R jednostek naukowych, nabór I) oraz Ministerstwo Nauki i Edukacji (Projekt „Inkubator Innowacyjności 4.0”).

Laureatom serdecznie gratulujemy!

Licznik odwiedzin: 7473Unikalne odsłony z okresu 2022.10.16 - 2024.10.16