W dniu 21 maja 2024 r. roku członkowie Koła Naukowego Architektury Miejsc Społecznych wraz z opiekunką Koła dr inż. arch. Beatą Walicką-Góral zwiedzili schron atomowy Marysieńka w Rzeszowie.
Przy wejściu do schronu grupa zwiedzających na powierzchni zobaczyła kilka zabytkowych pojazdów i transporterów opancerzonych, jednak główna atrakcja znajdowała się pod ziemią.
Opis schronu
Schron atomowy powstał w czasach zimnej wojny na wypadek wybuchu wojny nuklearnej. Nad nim dla niepoznaki wybudowano mały budynek mieszkalny, w którym mieszkała cywilna rodzina. Obecnie znajdują się w nim kolekcje m.in. mundurów i innych eksponatów z tamtego okresu. Pod ziemią w schronie można zwiedzić kilkanaście pomieszczeń, o łącznej powierzchni prawie 400 m2. Są to:
- kwatery odpoczynku,
- gabinet lekarski,
- kotłownia,
- rozdzielnia elektryczna,
- kuchnia,
- stacja dowodzenia,
- pomieszczenia do podsłuchiwania wrogich sił.
Wiele z nich wyposażonych jest w oryginalne meble i sprzęty. Obiekt miał zapewnić schronienie dla 58 osób na 21 dni.
Członkowie Koła AMS serdecznie dziękują za możliwość zwidzenia schronu i dziękują wspaniałym przewodnikom, którzy oprowadzali ich po obiekcie oraz polecają zwiedzenie schronu atomowego „Marysieńka” w Rzeszowie i zapraszają wolontariuszy do pomocy przy obiekcie.
Schron Atomowy "Marysienka" znajduje się w Rzeszowie przy ulicy królowej Marysienki 3.
FB Schronu Marysieńka w Rzeszowie: https://www.facebook.com/pages/Schron%20,marysie%C5%84ka,%20Rzesz%C3%B3w/391483004729298/