Projekt pt. „Zwiększenie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych i edukacyjnych w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego” uzyskał dofinansowanie w konkursie na granty pt. „ISKRA - budowanie międzyuczelnianych zespołów badawczych” realizowanym w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Bożena Babiarz, prof. PRz z Zakładu Ciepłownictwa i Klimatyzacji na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej. Projekt realizowany jest przez zespół badawczy z Politechniki Białostockiej, Politechniki Lubelskiej i Politechniki Rzeszowskiej. Liderem projektu jest Politechnika Lubelska.
Zespół badawczy
Politechnika Białostocka: wykonawca wiodący dr inż. Beata Sadowska, wykonawcy dr hab. inż. Elżbieta Broniewicz, prof. PB, dr inż. Anna Werner-Juszczuk, dr inż. Robert Stachniewicz, dr inż. arch. Dorota Gawryluk, dr inż. arch. Maciej Kłopotowski, mgr inż. Agata Ołtarzewska (doktorantka), dr inż. Piotr Rynkowski, dr inż. Adam Święcicki
Politechnika Lubelska: wykonawca wiodący dr hab. inż. Alicja Siuta-Olcha, prof. PL, wykonawcy dr hab. inż. Tomasz Cholewa, prof. PL, mgr inż. Martyna Bocian, mgr inż. Gabriela Sadowska (doktorantka)
Politechnika Rzeszowska: wykonawca wiodący dr hab. inż. Bożena Babiarz, prof. PRz, wykonawcy prof. dr hab. inż. Lech Lichołai, dr inż. Joanna Krasoń, dr inż. Przemysław Miąsik
Opis projektu
Poprawa charakterystyki energetycznej budynków, odpowiedzialnych za niemal 40% zużycia energii i związanej z nią emisji CO2 (United Nations Environment Programme 2020. Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero-emission, Efficient and Resilient Buildings and Construction Sector. Nairobi) jest aktualnym i priorytetowym kierunkiem działań wskazanym w polityce energetycznej Unii Europejskiej. Sektor budownictwa jest energochłonny i należy wprowadzać racjonalne zmiany w budynkach już eksploatowanych. Na wielkość zużycia ciepła na cele ogrzewania budynków wpływa m.in. izolacyjność cieplna przegród budowlanych oraz powierzchni przeszklonych, sprawność cieplna źródeł ciepła i elementów instalacji grzewczej, właściwa regulacja i opomiarowanie instalacji. Podejmowanie działań w sektorze budowlanym ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. W Unii Europejskiej długoterminowe cele energetyczno-klimatyczne określone zostały w Długoterminowej Strategii UE (European Commission 2018. A Clean Planet for all A European strategic long-term vision for a prosperous, modern, competitive and climate neutral economy). Głównym narzędziem legislacyjnym i politycznym, które koncentruje się zarówno na nowych, jak i istniejących budynkach, jest dyrektywa znowelizowana w 2018 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/844 z dnia 30 maja 2018 r. zmieniająca dyrektywę 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków i dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej), która miała na celu przyspieszenie opłacalnej renowacji do 2050 r. oraz upowszechnienie inteligentnych technologii związanych z ekologiczną mobilnością (European Commission 2018. A Clean Planet for all A European strategic long-term vision for a prosperous, modern, competitive and climate neutral economy). Wzrost efektywności energetycznej, jak również zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego to kluczowe cele „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”, dokumentu stanowiącego wskazania dla przedsiębiorstw, jednostek samorządowych, jak i samych użytkowników w zakresie transformacji polskiej gospodarki w kierunku niskoemisyjnym przyjęte przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska 2 lutego 2021 r.
Założenia, cele i działania na rzecz realizacji tych wymiarów unii energetycznej zawiera „Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021–2030”, według którego obszarem priorytetowym w ramach pięciu wymiarów unii energetycznej jest bezpieczeństwo energetyczne. Zapewnienie ciągłości i niezawodności funkcjonowania systemów zaopatrzenia w ciepło w myśl Ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz.U. nr 89, poz. 625 wraz z późniejszymi zmianami) musi spełniać następujące wymagania: bezpieczeństwa energetycznego jako stanu umożliwiającego pokrycie bieżącego i perspektywicznego zapotrzebowania odbiorców na paliwa i energię w sposób technicznie i ekonomicznie uzasadniony, z zachowaniem wymagań ochrony środowiska, bezpieczeństwa dostaw energii stanowiącego zdolność systemu do zapewnienia bezpieczeństwa pracy sieci oraz równoważenia dostaw energii z zapotrzebowaniem na tę energię i bezpieczeństwa osób jako użytkowników bądź operatorów systemu.
Projekt obejmuje tematykę związaną z ograniczeniem zużycia ciepła w budynkach edukacyjnych i mieszkalnych na terenach Polski wschodniej, w kontekście możliwości zwiększania efektywności energetycznej istniejących budynków, przy zachowaniu odpowiedniej jakości powietrza wewnętrznego, podczas pracy systemów ogrzewania w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego. Wspólne badania Politechniki Białostockiej, Politechniki Lubelskiej i Politechniki Rzeszowskiej pozwolą na budowę międzyuczelnianego i interdyscyplinarnego zespołu badawczego (specjaliści z zakresu inżynierii środowiska, inżynierii lądowej, architektury) i prowadzenie badań o znacznie szerszym zakresie niż byłoby to możliwe przy udziale naukowców z jednej jednostki.
Więcej informacji na temat projektu można znaleźć w w publikacji „ISKRA – budowanie międzyuczelnianych zespołów badawczych”.
Więcej informacji na temat projektu można znaleźć w w publikacji „ISKRA – budowanie międzyuczelnianych zespołów badawczych”.